Co je antifragilita? Sestavte si odolné investiční portfolio

Antifragilita je stále poměrně nový pojem, který popularizoval Nassim Taleb ve stejnojmenné knize: Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu. Antifragilita vlastně představuje komplexní myšlenkový přístup, který je užitečný pro běžný život, podnikání a investování. Taleb nás ve své práci učí, že chaos, nepohodlí, je užitečný a vede k větší síle.

Koncept antifragility lze aplikovat na různé disciplíny, včetně financí, fyziky, molekulární biologie, plánování dopravy, fyzické kondice, inženýrství, projektového managementu, informatiky a analýzy rizik.

Poznámka

Často používáme tento termín, aniž bychom přesně chápali, co znamená. Jak tedy postupovat, abychom byli ne jenom odolní vůči negativním šokům, ale umět je využít jako zdroj svého růstu?

Jeho práce o antifragilitě je proto investory revoluční v tom, že nabádá jít za rámec robustnosti. Pokud je totiž něco robustní, z chaosu a volatility netěží. Zatímco antifragilita ano a proto je to přímým opakem fragility (křehkosti).

Taleb však zabrušuje i do fiskální a měnové politiky. Dle něj je nulový dluh předpokladem politické antifragility. Argumentuje, že vlády by měly přijmout přísný fiskální konzervatismus, protože dluh je činí křehkými. Navíc by se státy neměly snažit o příliš velkou stabilitu a hašení nejrůznějších „požárů“, protože tím dlouhodobě systém oslabují.

Co je antifragilita?

Abychom pochopili antifragilitu, musíme si nejprve vysvětlit její opak: křehkost (fragilní). Taleb ve své práci vysvětluje, že drtivá většina lidí těmto pojmům de facto nerozumí.

Poznámka

Když se zeptáte běžného člověka, co je opakem křehkosti, pravděpodobno odpoví, že odolnost. Jenomže to není pravda.

Věci, které jsou křehké, jsou poškozovány nepříznivými vlivy. Například křišťál je vskutku křehký, takže když ho postavíte na stůl a někdo do něj narazí, spadne a s velkou jistotou se rozbije. Abyste takový křehký předmět proto ochránili, asi ho budete uchovávat ve skříni a používat jen při zvláštních příležitostech.

Zajímavost :  Binance zaznamenala v jednom z největších obchodních dnů roku 2024 příliv 1,2 miliardy dolarů

Když se tedy zeptáte, co je opakem křehkosti, většina lidí přijde s robustností nebo odolností. Když postavíte na stejný stůl plechovku, která ze stolu vlivem nepříznivých okolností (náraz do stolu, průvan) spadne, s největší pravděpodobností se plechovka nepoškodí. Plechova je tudíž ze své podstaty robustní vůči nepřízni okolí nebo prostě nepředvídatelnostem v našem prostředí.

Nicméně, být nezranitelný či nedotčený vůči nepříznivým šokům, respektive robustní, není skutečným opakem křehkosti. Vzhledem k tomu, že akurátní slovo neexistuje, Taleb vytvořil tak trochu univerzální termín: antifragilní. Což znamená věci, které těží z nepříznivého vývoje okolního prostředí. Pokud je něco antifragilní, nepřízeň takovou věc ve skutečnosti posiluje.

Jako příměr můžeme v tomto případě využít uzel provazu, který je ještě pevnější, když dojde ke pnutí.

Jak determinujeme, co je antifragilní?

Do jaké míry je něco křehké nebo naopak antifragilní, můžeme zjistit pomocí testu asymetrie. Vše, co má z náhodných událostí (nebo určitých šoků) více pozitiv než negativ, je antifragilní. Existuje tudíž spektrum různých stupňů křehkosti a antifragility.

Můžeme si to vysvětlit na konkrétním příkladě, kdy si investor své portfolio zajistí opcemi. Když je jeho opční strategie funkční, při velmi negativních událostech jeho portfolio dokonce vzroste na hodnotě. To znamená, že těží z chaosu a negativních událostí.

Možná to některé překvapí, ale Nassim Taleb v rámci své investiční filozofie nepovažuje zlato za antifragilní. Zlato si drží dlouhodobě svou hodnotu, ale netěží z chaosu. Proto je zlato dle něj pouze robustní.

Levý graf ilustruje antifragilitu. Když se proměnná X pohne o 10 jednotek nahoru z důvodu nahodilých událostí (gain), získáme více (větší plocha), než kdyby se X pohnula o 10 jednotek v opačném směru (pain). Jinými slovy, pokud je plocha na straně „zisk“ větší než na straně „bolest“, je věc antifragilní. Pokud tedy v nejistém prostředí máme více co získat než ztratit, jsme v souladu s antifragilitou.

Zajímavost :  Bitcoin bojuje kolem 65 000 dolarů. Co brání jeho dalšímu růstu?

Pravý graf vizualizuje fragilitu. V tomto případě je plocha „bolesti“ větší než plocha „zisku“. V této situaci tedy máme více co ztratit než získat v přítomnosti nejistoty.

Jak vytvořit antifragilní nebo robustní investiční portfolio?

Taleb přirovnává antifragilitu k hydře, tvorovi z řecké mytologie, kterému po ztrátě jedné hlavy narostou dvě nové. Zatímco jiná stvoření lze porazit useknutím hlavy, hydra by se tím stala silnější. Podobně systém založený na antifragilitě nespoléhá na jedinou „hlavu“. To znamená snížení počtu potenciálních slabých míst a omezení tím, že se využijí redundantní systémy a pojistky.

Taleb popisuje antifragilní investiční strategii jako takovou, která nejen odolá turbulentnímu trhu, ale stává se v těchto podmínkách atraktivnější.

Prvním krokem tedy je, že se vyhnete fragilitě jako takové. Typicky se investor stává fragilním, když má dluhy. Taleb sám tvrdí, že si kvůli tomu nikdy nepůjčil ani cent. Dle jeho filozofie nejsou dlužníci svobodní lidé.

Proto se často setkáte s tvrzením, že se nemá investor zadlužovat, aby vůbec měl na své investice. Obzvláště ne retailový investor. Proto osobně nerad vidím „normalizaci“ zadlužování se, abyste mohli investovat do cenných papírů nebo nemovitostí. Což je momentálně trendy u různých finančních poradců, kteří problematiku fragility nechápou. Myslím si, že takovým „odborníkům“ je lepší se vyhnout.

Dalším nástrojem proti fragilitě je jednoznačně diverzifikace. Kvalitní dluhopisy, kvalitní akcie, zlato, hotovostní rezervy, je příkladem zmíněné redundance. Mít dobře poskládaný košík aktiv funguje jako pojistka. Jestli máte takto složené portfolio, respektive je diverzifikované, minimálně dosáhnete robustnosti. Což je též chtěná vlastnost.

Zajímavost :  Bitcoin posílil o 23 %, obchodníci s opcemi ale zůstávají pesimističtí

Redundanci lze také aplikovat pro analýzu akciových společností. Investor chce přirozeně investovat do silných společností, které mají dostatečné bezpečnostní polštáře. Přesněji řečeno hledáme byznysy s kvalitní rozvahou.

Dosáhnout ryzí antifragility je každopádně nesmírně těžké a vyžaduje vysoké povědomí v mnoha disciplínách. Od matematiky až po deriváty. Proto jsem toho názoru, že běžný investor by se měl primárně vyhnout fragilitě a snažit se o robustnost svého investičního portfolia. Poté s nabývajícími zkušenostmi to lze časem posunout výše.

Co je antifragilita?

Kde se filozofie antifragility využívá?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO