Co vám (ne)uteklo: Inflace 16 procent, končí ekonomický růst, Tatře se daří, TGV v Česku

Konec ekonomického růstu v Česku. Inflace vyskočila na 16 procent. Dodavatelé energií budou muset minimálně dorovnat zdražení ČEZ. Tatra má našlápnuto k mimořádným výsledkům. Rychlovlak TGV je v Česku.

Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.

Česko si zřejmě užívá posledních pár kvartálů hospodářského růstu. Koktejl toxických vlivů zahrnující masivní inflaci, razantně zpřísňující politiku České národní banky i chronicky seškrtávané vyhlídky globální ekonomiky zcela převrací ekonomickou budoucnost země. Ačkoli ještě zkraje roku počítaly odhady ekonomů s přibližně čtyřprocentním růstem tuzemské ekonomiky, nyní odhady padají strmě dolů. Mnohdy se vejdou do jednoho procenta a stále klesají. Podle expertů je jedinou nadějí Česka, kterak se vyhnout masivnější recesi, stát se cílem obřích investičních projektů à la takřka dennodenně skloňovaná gigafactory.

Zajímavost :  Školství je jako skanzen. Děti připravuje na svět, který už neexistuje, říká zakladatel vzdělávací aplikace Edhance

Meziroční inflace v květnu vyskočila na 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Analytici očekávají další nárůst v červnu i červenci. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v květnu stouply o 1,8 procenta.

Vývoj na energetické burze předznamenává bolestivou zimu. Cena plynu se navzdory konci topné sezony drží stále vysoko a cena elektřiny dokonce od začátku roku vzrostla na dvojnásobek. Do konce příští zimy se přitom situace nejspíš nezlepší, spíš naopak, obávají se analytici.

Zajímavost :  Jen pro veřejný sektor. Stát podpoří 600 miliony nákup aut na elektřinu či vodík

Do byznysu kopřivnické automobilky Tatra Trucks se začíná naplno promítat zvýšený zájem o vojenskou techniku. Největší výrobce nákladních a užitkových vozů v Česku letos plánoval vyrobit 1400 vozidel, o deset procent víc než loni. V důsledku vysoké poptávky ale tento plán bude pravděpodobně ještě výrazně překročen a tržby i ziskovost by letos měly významně vzrůst, říká mluvčí automobilky Andrej Čírtek.

Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.

Zajímavost :  Prezident Zeman jmenuje nové členy bankovní rady ČNB

Celý článek zde