Co vám (ne)uteklo: Škoda Auto šrotuje vozy, sazby rostou, Vítek prodává majetek…

Nedostatek některých komponentů, většinou čipů, dál nutí Škodu Auto parkovat na odstavných plochách velké množství nedokončených vozů. V nejkritičtějších fázích roku se počet takových automobilů blížil limitním padesáti tisícům, aktuálně jich má mladoboleslavská automobilka odstavených asi patnáct tisíc. Jelikož je nutné desítky tisíc nedokončených vozů průběžně přepravovat z výrobních závodů na odstavné plochy a zpět ke kompletaci, v některých případech byla auta poškozena. A to dokonce natolik, že automobilka musela část vozů sešrotovat. Škodovka hlásí také pokus o krádeže na odstavných plochách.

Fotogalerie: Takto se ve Škodě Auto letos zastavila výroba

Česká národní banka ve středu odpoledne opět výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. To je více než očekávali analytici, kteří predikovali zvýšení o 0,75 procentního bodu. „Rada ČNB vyhodnotila rizika jako výrazně proinflační, což vyžaduje rychlejší růst úrokových sazeb, než předpokládá prognóza banky,“ zdůvodnil rozhodnutí šéf centrální banky Jiří Rusnok. Jedná se již o třetí nadstandardní zvýšení sazeb v letošním roce. Odborníci se shodují, že ačkoli tento krok vyvolá například tlak na další zdražování hypoték, jde o správné a v podstatě nevyhnutelné řešení.

Zajímavost :  Koruna je k euru nejsilnější za víc než deset let

Realitní společnost CPI Property Group, nad kterou má kontrolu podnikatel Radovan Vítek, prodala majetek za 700 milionů eur (tedy v přepočtu za 17,7 miliardy korun). Firma uvedla, že jde o součást už dříve oznámeného záměru rozprodat majetek až za miliardu eur, aby snížila dluhovou zátěž. CPI se zbavuje například budovy, ve které sídlí Generali Česká pojišťovna. Ve třetím čtvrtletí se také dohodla na prodeji budovy BB Centrum E, která slouží jako pražské sídlo společnosti ČEZ. Realitní skupina dále prodává nákupní centrum Géčko v Českých Budějovicích a dále nemovitosti v Německu, Maďarsku a v Itálii.

Akcionáři Moneta Money Bank v pondělí souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy. Valná hromada zároveň schválila financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií. Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Spojením vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. 

Zajímavost :  Celková důvěra v ekonomiku se po půl roce zvýšila. Souhrnný indikátor...

Evropa je před Vánocemi v energetické pasti, ceny zemního plynu a v některých zemích i elektřiny pokračují v dramatickém růstu. Na vině je kombinace zimy, nestability dodávek strategické suroviny z Ruska, odstávek reaktorů ve Francii a slabšího výkonu větrných turbín. Předpověď počasí přitom není optimistická, na kontinentu tak panují i obavy z výpadků elektrického proudu. Určitou nadějí je zkapalněný plyn. Analýzu k tématu a další podstatné zprávy z byznysu najdete na webu E15.cz

Nová Fialova vláda moc hezký dárek pod stromeček nedostává, alespoň tedy ne od mezinárodních finančníků. Americká společnost BlackRock, největší světový správce majetku, globální investory varuje před půjčováním českému kabinetu. A to přestože úrok na dluhu české vlády nyní převyšuje úrok na dluhu vlády slovenské, a to nejvýrazněji v historii.

Zajímavost :  Vo Fínsku trávia Vianoce v saune, v Japonsku jedia smažené kura z fast foodu

Česká národní banka znovu navýšila základní sazbu a i na potřetí rychlejším než obvyklým tempem. Tentokrát centrální banka rozhodla o růstu o 100 bazických bodů na úroveň 3,75 procenta. Některé banky tak bleskově zareagovaly zlepšováním podmínek u spořicích účtů. Jaké sazby nyní nabízejí?

Celý článek zde