Covid-19 v roce 2023: Příznaky, test, očkování, postup při nákaze

Denní přírůstek pozitivně testovaných se drží ve všedních dnech běžně nad 400 případů. Podle dat rezortu mají za poslední týdny pozitivní test stovky lidí denně, případů přibývá postupně od července.

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové meziročně počet pozitivních testů vzrostl asi o osm procent. „Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začíná podzim a znovu se skládají kolektivy,“ vysvětlila.

Jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. Proto si v tomto článku zodpovíme několik otázek, jejichž odpovědi pak mohou pomoci onemocnění předcházet, případně nákazu rozpoznat a situaci řešit. Dozvíte se:

Jaké jsou příznaky onemocnění covid-19?

Stejně jako u jiných respiračních onemocnění se lidé mohou nakazit covidem-19 vdechováním infekčních kapének obsahujících virus od infikovaných lidí. Přenos tak může proběhnout u tak běžných činností, jako je už samotné dýchání, ale také kašláním, zpíváním či mluvením. Přenos je možný i při kontaktu s kontaminovaným předmětem. Proto se doporučuje v období častějších respiračních chorob dodržovat pravidelné umývání rukou nebo používání dezinfekce

Mezi hlavní příznaky onemocnění covid-19 patří: 

 • kašel
 • bolest v krku
 • bolest hlavy, zad, svalů nebo kloubů
 • obtíže s dýcháním
 • ztráta čichu/chuti
 • únava či nevolnost
 • střevní problémy a průjem
 • rýma
 • u dětí se někdy objevují tzv. „covidové prsty„ – prsty jsou zarudlé a napuchlé

Mnoho lidí ani nemusí žádné příznaky pociťovat, přesto mohou být infekční. Jestliže se některý z příznaků výrazně zhorší, neváhejte kontaktovat svého praktického lékaře. Dobrým indikátorem zhoršení onemocnění mohou být také setrvale nižší hodnoty na oxymetru, tedy snížení okysličení krve. U zdravého člověka by měla být saturace kyslíkem 95 až 99 procent.

Kde koupit test na covid-19 a jaká je  jeho cena?

V kamenných nebo on-line lékárnách můžete koupit nejrůznější druhy testů, které vám pomohou identifikovat onemocnění covid-19 a odlišit ho tak od ostatních respiračních onemocnění. Prokazují totiž přítomnost tzv. antigenu, bílkoviny typické pro vir SARS-CoV-2.

Buď jsou to antigenní testy, jejich výsledek se dozvíte sami do několika minut, nebo se prodávají i testy Gargtest, jejichž výsledek vám sdělí od 24 hodin zdravotníci na základě laboratorních PCR testů. Test probíhá pomocí vykloktání úst a hltanu. 

Cena testů se pohybuje od 46 do 100 korun za kus. PCR test už je dražší – jeho cena činí 864 korun.

U antigenního samotestu si také můžete vybrat formu jeho provedení:

 1. výtěr z nosu – tampon se zavádí jen zhruba 1 až 2 cm hluboko do nosního otvoru,
 2. tzv. „lízátkový test“ – z dutiny ústní, kdy chvíli vložíte test do úst, poté ho zacvaknete do pouzdra a do 15 minut znáte výsledek.

Jak postupovat, když máte pozitivní test na covid-19?

Režim přizpůsobte svému zdravotnímu stavu. Již nemusíte nastoupit do izolace, jak tomu bylo v minulosti. Ta může být nařízena jen v případech nezbytně nutných pro zajištění ochrany veřejného zdraví. Týká se to tedy především lidí pracujících ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, kteří jsou s dalšími lidmi v přímém kontaktu.

Jako při každé nemoci je ale vhodné dodržovat jistá pravidla a být tak ohleduplní k ostatním lidem. Základní doporučení tedy zní:

 • Zůstaňte nejlépe doma a omezte na několik dní kontakty s ostatními lidmi, hlavně se zranitelnými skupinami, jako jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou či s chronickým onemocněním.
 • Myjte si často ruce.
 • Vždy používejte mýdlo, voda nestačí.
 • Při kašlání a kýchání si zakryjte nos a ústa loktem nebo kapesníkem. 

Nezapomínejte, že jak běžné nachlazení, tak i chřipka nebo covid-19 vyžadují klid. Nemá smysl nemoc přecházet a riskovat tak horší průběh případně pozdější komplikace. Udržujte klid, dostatek spánku, dostatečný příjem tekutin a snažte se dodržet základní příjem energie, tedy pravidelně jíst vyváženou stravu. Zvyšte také příjem vitamínů, ať prostřednictvím vitamínových doplňků nebo formou zdravé stravy v podobě ovoce a zeleniny.

Pracovní neschopenka 2023: Plat, kontrola, vycházky a jak funguje

Jak doporučuje Národní zdravotnický informační portál, dalším základem léčby je zmírňování příznaků. V případě teploty nad 38 °C proto využijte v dostatečné dávce dle návodu paracetamol, ibuprofen, metamizol nebo Acylpyrin či Aspirin. U posledních třech jmenovaných je vhodné se poradit s lékařem, jestli nemohou ovlivnit váš stav v případě chronických onemocnění.

Proti dráždivému suchému kašli zase pomáhá v úlevě kodein, na který potřebujete recept, nebo pak volně prodejný Stoptussin, Sinecod či Ditustat. V případě vlhkého kašle jsou vhodné produkty ACC, Bromhexin, Mucosolvan, Ambrobene, které pomáhají rozpouštět hlen a usnadňují vykašlávání. 

V některých případech vám může lékař předepsat také monoklonální protilátky. I proto je dobré se vždy se svým praktickým lékařem poradit, co je pro vás nejvhodnější.

Platí aktuálně nějaká opatření proti covidu-19? (říjen a podzim 2023)

Žádná protiepidemická opatření ani znovuzavedení izolací a karantény pro nakažené v plánu nejsou. 

„Systém je nastavený, žádné další změny, žádná další opatření neplánujeme. A domníváme se, že je ani není nutné plánovat,“ uvedl ministr Válek v září. Podobně se podle Svrčinové nebude měnit ani to, že případná izolace nakaženého je pouze na uvážení ošetřujícího lékaře nebo hygienické stanice.

V rámci opatření ale ministerstvo zdravotnictví upozornilo na důležitost očkování proti covidu-19 a chřipce pro lidi s vyšším rizikem těžkého průběhu onemocnění. Jsou to především senioři, chronicky nemocní nebo lidé s oslabenou imunitou. 

Kalkulačka: Výpočet nemocenské 2023

Jaká je nakažlivost covidu-19?

Zdravotní dopad šíření SARS-CoV-2 je zatím podle přednášky ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška mírný, v žádném z regionů není hlášena významněji rostoucí zátěž intenzivní péče z důvodu nákazy koronavirem. 

„Schopnost nových variant omikronu prolamovat imunitní ochranu se ale nadále projevuje v nárůstu počtu reinfekcí i infekcí po očkování. Reinfekce nyní tvoří více než 45 procent všech potvrzených nákaz,“ dodal Dušek.

Graf: reinfekce onemocněním covid-19 od 1.1.2021Autor: Přednáška prof. Ladislava Duška, www.mzcr.cz

Karanténa a izolace při covidu-19

Karanténa ani izolace již nejsou povinné. V některých případech může být nařízena izolace, a to jen v případech nezbytně nutných pro zajištění ochrany veřejného zdraví. Týká se to například lidí pracujících ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, kteří jsou s dalšími lidmi v přímém kontaktu.

Jaká varianta je v Česku aktuálně dominantní?

Aktuálně dominuje v České republice varianta omikron XBB.1.5., na kterou také cílí upravené covidové vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, jejichž používání schválila 1. září Evropská komise. 

Do popředí zájmu se ale podle ředitele ÚZIS dostávají varianty EG.5.1  a FL.5.1. Obě varianty jsou potomky variant XBB.1.5 – Kentaur, XBB.1.16 – Arcturus, a XBB.1.19. Nově je jako silně monitorovaná varianta BA.2.86. Tato varianta  je evolučně odvozena od BA.2 a  vyznačuje se velkým množstvím mutací. Infekčnost BA.2.86 však může být mnohem nižší než u XBB.1.5 a EG.5. 

Náhrada mzdy a nemocenská: Jak na výpočet dávky a kdy se vyplácí

Očkování na covid-19 dostupné v ČR

V České republice je k dispozici hned několik vakcín proti covidu-19, které pomáhají vyvarovat se vážnému průběhu onemocnění. Můžete si tedy vybírat z těchto variant:

 • Comirnaty Omicron XBB.1.5. od společností Pfizer a BioNTech – vakcína  založená na virové mRNA je zaměřená proti aktuálně cirkulujícím variantám koronaviru. Distribuce této vakcíny byla zahájena v úterý 12. září 2023 a jednotlivá zdravotnická zařízení, ordinace praktických lékařů nebo očkovací místa bez registrace si tak mohou vakcínu pro své pacienty a další zájemce o očkování bez problému objednat u distributora.
 • Nuvaxovid společnosti Novavax – firma, jejíž část výroby je v Česku, také připravuje variantu XBB. Na rozdíl od Comirnaty od Pfizer/BioNTech, která je založená na virové mRNA, je vakcína Novavaxu založená na proteinech. Ke schválení by mělo dojít během letošního podzimu. Aplikuje se jako primární série u osob ve věku 12 let a starších a jako posilovací série u dospělých.
 • Spikewax od společnosti Moderna – neživá mRNA vakcína určená k ochraně proti koronaviru pro osoby od šesti let
 • Jcovden od společnosti Janssen – vakcína na bázi virového nosiče určena k prevenci covid-19 u osob ve věku od 18 let
 • Vaxzevria od společnosti AstraZeneca – vakcína na bázi virového nosiče určena k prevenci covid-19 u osob ve věku od 18 let.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO