ČSÚ dnes zveřejní data k maloobchodním tržbám za prosinec a celý loňský rok

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji maloobchodních tržeb za prosinec a celý loňský rok. V listopadu maloobchodní tržby po 18 měsících poklesu meziročně vzrostly, a to o 0,9 procenta. Ve srovnání s říjnem byly tržby vyšší o procento. Analytici Komerční banky odhadují, že maloobchodní tržby v prosinci meziročně stouply o 0,8 procenta a meziměsíčně o 0,7 procenta, řekli ČTK.

Za nepotravinářské zboží obchodníci loni v listopadu utržili meziročně o 1,3 procenta více a za pohonné hmoty o 3,7 procenta více. Naopak tržby za potraviny klesly o 0,7 procenta. Ve srovnání s říjnem tržby za nepotravinářské zboží stouply o 0,5 procenta, za potraviny o procento a pohonné hmoty zaznamenaly růst o 3,7 procenta, informoval už dříve ČSÚ.

Zajímavost :  Havarijní závada uzavřela pro tramvaje pražský Libeňský most

Přesto, že analytici Komerční banky za prosinec odhadují další meziroční růst maloobchodních tržeb, spotřebitelská důvěra je stále nízká, uvedli. “K odražení spotřeby ode dna by měl pomoci obnovený růst reálných mezd, který v mezičtvrtletním vyjádření začal již v loňském roce. Letos by reálné mzdy měly růst i meziročně, avšak po dvou letech strmého poklesu. Postupné oživení spotřebitelské poptávky podpořené vysokou úrovní nahromaděných úspor domácností bude podle nás hlavním zdrojem mírného oživení ekonomiky v letošním roce,” řekli.

Zajímavost :  Banky poskytly v lednu hypotéky za 13 miliard

Například v drogeriích vzrostly tržby loni v listopadu meziročně o 7,2 procenta, v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,6 procenta a tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 0,3 procenta. Prodejnám s výrobky pro domácnost naopak klesly tržby o 6,5 procenta a obchodníci s oděvy a obuví si podle dat ČSÚ pohoršili o 6,2 procenta.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO