ČSÚ dnes zveřejní údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji průměrných mezd za první čtvrtletí. Podle odhadů ekonomů průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta. Vysoká inflace přitom podle analytiků bude růst mezd celý letošní rok znehodnocovat, přičemž ve druhém čtvrtletí lze čekat ještě větší reálný pokles. Nominálně, tedy bez zahrnutí inflace, průměrná mzda podle odhadů stoupla v prvním čtvrtletí v průměru o zhruba 7,2 procenta.

„Letošní rok bude ve znamení výrazného poklesu reálných mezd ve většině odvětví ekonomiky. Průměrná inflace se může pohybovat až okolo 14 procent, což je číslo, na které se naprostá většina firem při navyšování mezd nedostane. Zvlášť když vedle drahých surovin začínají stále více do nákladů zasahovat vysoké ceny energií všeho druhu,“ uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

Zajímavost :  Podozrivý tender na sanáciu 40-ročnej skládky Budaj zrušil. Vyhlásia nový

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda vzrostla meziročně o čtyři procenta na 40.135 Kč. Reálně, tj. po zohlednění růstu spotřebitelských cen, ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl.

Statistici zveřejní výši tržeb v maloobchodu za duben

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky maloobchodu za letošní duben. Předtím v březnu zrychlil meziroční růst maloobchodních tržeb z únorových 4,1 procenta na 5,4 procenta. Meziměsíčně tržby v březnu mírně klesly, a to o 0,1 procenta.

Výrazně si letos v březnu meziročně polepšily hlavně prodejny nepotravinářského zboží, které byly loni zavřené kvůli pandemii nemoci covid-19. Nejvyšší růst tržeb – více než trojnásobný – zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví. Stále ale byly tržby těchto obchodů podle ČSÚ asi o čtvrtinu nižší oproti roku 2019 před začátkem pandemie.

Zajímavost :  Parkovacia politika v Bratislave zápasí s problémami, no prináša aj prvé výsledky

Naopak si téměř o pětinu pohoršily e-shopy. Podle statistiků na to měla vliv vysoká srovnávací základna z loňského roku. Tehdy se e-shopům v době, kdy byly kamenné prodejny kvůli protiepidemickým opatřením uzavřené, dařilo.

Za celé první čtvrtletí letošního roku se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,3 procenta. Spotřebitelé utratili například meziročně o 14,8 procenta více za pohonné hmoty nebo o 10,5 procenta více za nepotravinářské zboží. Naopak třeba tržby za potraviny klesly o 1,4 procenta.

Zajímavost :  Skupina Letiště Praha za rok 2021 vykázala zisk před zdaněním, úroky...

Reklama

Celý článek zde |