ČSÚ zveřejní data k turistice a službám za 4. čtvrtletí a celý loňský rok

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes bude informovat o tom, jak se v posledním čtvrtletí a celém loňském roce dařilo turistice a službám. Ve třetím čtvrtletí se v Česku ubytovalo 7,9 milionu lidí, což bylo meziročně o 7,9 procenta více. Výsledky hlavní turistické sezony také poprvé překonaly předcovidový rok 2019. Naopak tržby ve službách ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 5,2 procenta. Pokles zrychlil z 3,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Tržby byly zároveň nižší třetí čtvrtletí za sebou.

Počet příjezdů byl proti roku 2019 vyšší o 4,3 procenta, počet přenocování překonal rok 2019 o 2,4 procenta. Stále ale chyběla asi desetina zahraničních hostů. Ubytovaných z ciziny od července do září 2023 meziročně přibylo o víc než pětinu na tři miliony, domácích hostů přijelo víc než 4,8 milionu, tedy zhruba o procento víc než předloni. Počet noclehů zahraničních hostů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil téměř o 19 procent na 7,4 milionu, přenocování lidí z Česka ale ubylo o procento na 14 milionů.

Zajímavost :  Část ze 100 milionů eur, které poslal slovenský ministr obrany jemu...

Počet ubytovaných ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl ve všech krajích České republiky. Zahraničních hostů bylo nejvíce z Německa, a to 690.000. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili s 286.000 ubytovanými Poláci a třetí Slováci, kterých bylo 282.000.

V tržbách za služby největší meziroční pokles ve třetím čtvrtletí zaznamenala doprava a skladování, a to o 12,9 procenta. V informačních a komunikačních činnostech byly tržby nižší o 4,1 procenta a v činnostech spojených s nemovitostmi o 2,5 procenta. Naopak o 2,5 procenta rostly tržby v ubytování a stravování. Tržby cestovních agentur a kanceláří si připsaly 9,3 procenta. Proti druhému čtvrtletí statistici růst zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství a rovněž v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Reklama

Zajímavost :  Očekávané zlevnění hypoték zní lákavě. Následovat ho ale nejspíš bude...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO