Čtvrtletní zisk Applu klesl o 10,6 pct., výsledky ale překonaly odhady analytiků

Cupertino (USA) – Americké technologické společnosti Apple ve třetím finančním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 10,6 procenta na 19,4 miliardy dolarů (467,7 miliardy Kč). Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků hospodaření. Tržby firmě v tomto období mírně vzrostly. V ohledu zisku na akcii i tržeb překonala očekávání analytiků. Společnost se vypořádala s nedostatkem součástek lépe, než se očekávalo. Těžila z neutuchající poptávky po iPhonech, i když spotřebitelé kvůli inflaci omezují ostatní výdaje.

Tržby Applu od dubna do června meziročně stouply o 1,9 procenta na necelých 83 miliard dolarů. Analytici přitom odhadovali, že budou činit 82,8 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 1,20 dolaru, zatímco analytici čekali 1,16 dolaru.

Zajímavost :  Nejvíce volného času mají Norové, naopak Arabové jsou přepracovaní, tvrdí studie zaměřená na work-life balance

Propad ekonomiky poškozuje prodej reklam, příslušenství a produktů pro domácnost, uvedl finanční ředitel společnosti Luca Maestri. „Naštěstí máme velmi široké portfolio, takže víme, že se s tím dokážeme vyrovnat,“ dodal. Nedostatek náhradních dílů bude podle Maestriho i nadále omezovat prodej počítačů Mac a tabletů iPad.

Firma se též potýká s růstem dolaru. Apple generuje značnou část tržeb v zahraničí a po přepočtu dostává zpět méně peněz. Společnost uvedla, že měnové výkyvy sníží tržby v současném čtvrtletí o šest procent.

Tržby z prodeje iPhonů dosáhly 40,7 miliardy dolarů, což je přibližně o tři procenta více než ve stejném období loni. Celkově světový trh s chytrými telefony podle údajů společnosti Canalys v uplynulém čtvrtletí klesl o devět procent.

Zajímavost :  Keď Matovič s Kollárom robia reformy

Zatímco prodeje iPhonů a iPadů překonaly očekávání, tržby ze služeb, počítačů Mac a příslušenství odhady analytiků nenaplnily. Tržby na klíčovém čínském trhu Applu meziročně klesly o jedno procento.

Růst v oblasti služeb činil 12 procent, což je méně než 33 procent v předchozím roce. Tržby tohoto segmentu ve výši 19,6 miliardy dolarů těsně nenaplnily odhady.

Akcie společnosti po konci obchodování na burze posílily po zveřejnění výsledků hospodaření o 3,2 procenta.

Celý článek zde |