Čtyři koruny za petku i za plechovku. Slováci rozšiřují zálohování nápojových obalů

Na začátku příštího roku spustí Slovensko nový systém zálohování plastových lahví a plechovek, od kterého si slibuje méně odpadu a vyšší recyklaci nápojových obalů. Do projektu se zaregistrovalo přes dva tisíce sběrných míst, uvedla ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová. Mezi nimi jsou i prodejny, které umožní vratnou zálohu věnovat na dobročinnost.

Záloha 15 eurocentů, tedy necelé čtyři koruny, se bude vztahovat na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů, které budou označené písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. V přechodném období do konce června 2022 lze ještě prodávat nápoje v nezálohovaných obalech.

Zajímavost :  Dvojí kazašská nesnáz pro skupinu PPF. V sázce je půjčkový byznys i těžba zlata

„Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu,“ uvedla Morvaiová.

Vratnou zálohu dostane spotřebitel zpět poté, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v přímo v menších prodejnách. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům umožní, aby tyto peníze věnovali neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Zajímavost :  Dobré ráno: Matovič chce stopnúť bratislavského developera

Na slovenský trh se ročně podle dřívějších informací dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství končí dvě pětiny na skládkách. Podle ministerstva životního prostředí prostřednictvím zálohování chce Slovensko do roku 2025 vysbírat 90 procent plastových lahví a plechovek. Systém zálohování nápojových obalů už dříve zavedla desítka evropských zemí.

Provozovatelem zálohového systému na Slovensku se stala nezisková organizace, kterou založila sdružení výrobců nealkoholických nápojů, piva a svazy obchodníků. Některé firmy už ohlásily, že spotřebitelům budou rozdávat plátěné tašky či pomůcky k snadnější přepravě prázdných plastových lahví.

Zajímavost :  Odpadky nepřítelem zvířat? Tichomoří svědčí o opaku, plasty dávají živočichům nový domov

Celý článek zde