Data ukazují, jak lidé šetří energiemi. Závazek spotřeby plynu Česko už splnilo

Domácnosti kvůli drahým energiím i hrozbě, že plynu nebude dostatek, najely na úspornější režim. Z grafů, které Aktuálně.cz sestavilo na základě dat společnosti Amper Meteo, vyplývá, že proti průměru z předchozích pěti let letos skutečně mírně klesá spotřeba elektřiny i plynu. Čechům sice letos nahrával neobvykle teplý podzim, údaje ale ukazují, že úsporný trend pokračuje také v zimě.

Data Amper Meteo sledují měsíční a týdenní spotřebu elektřiny a plynu. Grafy porovnávají průměr údajů z let 2017 až 2021 s údaji za letošek.

Průměr je přitom důležitý i z toho důvodu, že se roky 2020 a 2021 kvůli pandemii vymykaly běžnému stavu, protože lidé trávili hodně času doma. Aktuálně.cz používá data bez započtení spotřeby paroplynové elektrárny Počerady a očištěná o vliv počasí.

Z porovnání tedy momentálně vyplývá, že v říjnu klesla spotřeba zemního plynu oproti průměru z posledních pěti let o více než 16 procent, v listopadu pak o téměř 20 procent. Za celý prosinec pak bylo spotřebováno meziročně o 15,2 procenta plynu méně, po očištění se toto číslo příliš nezměnilo (15,9 procenta). Teplota byla přitom v prosinci v průměru velmi podobná jako v roce 2021.

Na druhou stranu, i když září bylo oproti říjnu teplotně normální, spotřeba plynu v porovnání s průměrem let 2017 až 2021 klesla i v tomto měsíci, a to skoro o 26 procent. Také loňský listopad a prosinec hodnotí meteorologové jako teplotně normální, spotřeba se přesto oproti průměru z předchozích pěti let snížila.

V minulém týdnu se začalo v Česku ochlazovat. Průměrné týdenní hodnoty se ovšem příliš nelišily od teplot v posledních šesti letech. Meziročně byla teplota prakticky totožná. Na druhou stranu se oproti minulému týdnu ochladilo o 4,7 stupně Celsia. Meziročně ale byla spotřeba plynu podle dat Amper Meteo stále o 18,9 procenta nižší.

„V porovnání s obdobím 2017 až 2021 byla spotřeba ještě nižší a to o 23,8 procenta. Po očištění o vliv počasí a spotřeby plynu paroplynové elektrárny Počerady byly meziroční úspory 18 procenta a oproti 5letému období 22 procenta,“ uvádí analýza společnosti.

„>Šetření lze vyčíst i z dat o měsíční a týdenní spotřebě elektřiny. V září klesla spotřeba oproti průměru z let 2017 až 2021 o necelých pět procent. V říjnu šlo o více než sedm procent, meziročně o 6,2 procenta. Rajdl vidí vysvětlení i ve větším množství nově instalovaných solárních elektráren.

„>Konkrétně v uplynulém týdnu byla neočištěná spotřeba elektřiny meziročně stále nižší, ato o 6,7 procenta. „Projevilo se tam ochlazení v porovnání s předcházejícím týdnem, kdy byla spotřeba meziročně nižší dokonce o více než 11 procent. Po očištění o vliv počasí, tak jsou meziroční úspory 6,3 procenta a oproti pětiletému průměru 5,5 procenta,“ dodává Rajdl.

„>Odborníci i energetické firmy se ale shodují, že zbývající měsíce ještě ukážou, zda se Češi opravdu rozhodli dát přednost teplému svetru před vytápěním pokojů. „Celkové závěry za rok bude možné udělat až po jeho konci a pro spotřebu plynu je samozřejmě klíčová zima,“ přikyvuje Jiří Koželouh z ekologického Hnutí Duha.

Experti také varují před tím, že kvůli vládou schválenému zastropování cen mohou Češi od úspor ustoupit. „Nepochybně to částečně sníží motivaci ušetřit,“ je přesvědčený energetický expert společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Zastropování začne platit od nového roku, do výše záloh se ale vzhledem k zúčtovacím obdobím promítlo některým zákazníkům už od listopadu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO