DeFi nabízí příležitosti, ale potřebuje lepší dodržování předpisů

Caroline Crenshaw, Komisařka Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), se domnívá, že DeFi má potenciál, ale je třeba řešit transparentnost a pseudonymitu.

Panoptikum příležitostí

V nedávném článku časopisu „The International Journal of Blockchain Law“ Crenshaw vyložila svůj pohled na decentralizované finance (DeFi). Ačkoli „DeFi představuje panoptikum příležitostí“, podle ní s sebou nese i významná rizika.

Při prezentaci pozadí regulačního prostředí kolem DeFi a role SEC v něm zdůraznila dvě důležité otázky, kterými by se měla komunita zabývat. Ačkoli spolu neoddělitelně souvisejí, vyzdvihla nedostatek transparentnosti a pseudonymity.

DeFi postrádá transparentnost

Při řešení prvních problémů Crenshaw zdůraznila úlohu Komise pro cenné papíry a burzy. Vzhledem k tomu, že regulační orgán je zodpovědný za umožnění přístupu k důležitým informacím, aby investoři mohli činit informovaná investiční rozhodnutí, uvedla, že decentralizované finance se musí zabývat transparentností.

Zajímavost :  Vojtěch navrhne vyhlášení nouzového stavu, do nemocnic by mohli nastoupit medici

Crenshaw sice uznala, že kód je open source a transakce jsou zaznamenávány ve veřejném blockchainu, ale zmínila jiný druh transparentnosti. Vyprávěla, jak velkou část DeFi financují investoři rizikového kapitálu, jejichž příspěvky jim umožňují přednostní přístup k projektu.

Dostatek zdrojů také umožňuje profesionálním investorům kontrolovat projekty předtím, než se k nim zavážou.

„Drobní investoři již nyní mají v DeFi značnou nevýhodu oproti profesionálním investorům a tato informační nerovnováha problém ještě prohlubuje,“

– uvedla.

Pseudonymita je synonymem pro DeFi

Crenshaw rovněž poznamenala, že je odpovědností Komise pro cenné papíry a burzy, aby zabránila manipulaci s trhem. V této souvislosti uvedla, že sklon DeFi k pseudonymitě činí trhy náchylnějšími k manipulaci.

„Bez účinné metody pro určení skutečné identity obchodníků, respektive vlastníků chytrých kontraktů, je velmi obtížné zjistit, zda ceny aktiv a objemy obchodů odrážejí organický zájem, nebo jsou výsledkem manipulativního obchodování například jedné osoby, která používá boty k ovládání více peněženek, nebo skupiny lidí, kteří obchodují ve vzájemné shodě,“

– vysvětlila.

Zajímavost :  Koronavirová varianta B.1.1.529: Vědce znepokojuje vysoký počet mutací

Připustila sice, že pseudonymita je synonymem pro DeFi, ale dodala, že drobné investory houfně přitahuje nikoli tato vlastnost, ale přesvědčení, že mohou najít lepší výnosy než u jiných investic.

Závěr

Jak už to tak bývá, všechno má svá pro a svá proti. Informační nerovnováha je v klasickém investičním světě též, pro to nemusíme chodit až k decentralizovaným financím. Ovšem problém pseudonymity se dá spíše vnímat z oblasti nedostatečného studia před počátkem investice.

Zajímavost :  Zeman jmenuje Fialu za plexisklem. Všichni budou mít respirátory FFP3

Přidejte se také na náš oficiální discord server.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO