Developerská skupina YIT odchází z Ruska. Pobočku prodává hluboko pod očekáváním

Finská developerská skupina YIT, která je také jedním z nejsilnějších hráčů na českém trhu rezidenčních nemovitostí, ukončí své působení v Rusku. Vedení tak rozhodlo po analýze ruského trhu, kterou dokončilo v březnu 2022, a podepsalo smlouvu se skupinou Etalon Group PLC o prodeji dceřiné firmy za 50 milionů eur, tedy asi 1,2 miliardy korun, což je zhruba 3,7 miliardy korun za původním očekáváním.

„Vzhledem k ukrajinské krizi bylo stále obtížnější pokračovat v našich tamních aktivitách. Prodej byznysu v Rusku nám dává příležitost k rychlému, kontrolovanému a úplnému odchodu. Jak z našeho pohledu, tak i z pohledu klientů a zaměstnanců to bylo za současných okolností zdaleka nejpreferovanější řešení,“ vysvětlil prezident a CEO YIT Corporation Markku Moilanen.

Skupina se pro odchod rozhodla potom, co analýza ruského trhu nepřinesla dostatek příležitostí, které by vyvážily překážky v podnikání vycházející z válečných sankcí vůči Rusku. Revizi podnikání zahájila skupina YIT již v listopadu minulého roku, vzhledem k válečným událostem na Ukrajině ji urychleně dokončila během března.

Zajímavost :  Jak obejít SWIFT? Rusko a Čína pracují na propojení vlastních finančních systémů

Prodej by měl být dokončen během letošního dubna. Skupina YIT si přijde na přibližně 50 milionů eur, což je zhruba o 150 milionů méně, než developer očekával. Částka je mimo jiné ovlivněna také výrazným oslabením rublu.

Ukončení činnosti YIT v Rusku by podle vedení nemělo mít dopad na činnost v ostatních devíti zemích, ve kterých působí. V České republice působí od roku 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro Stavokonsult a vznikla tak firma YIT Stavo. Od té doby dokončila celkem dvaadvacet projektů převážně bytového charakteru. Jejím největším českým projektem je Suomi Hloubětín na brownfieldu v Praze 9 pro zhruba tři a půl tisíce obyvatel.

Zajímavost :  Zahraniční marketplace je trojský kůň expanze, říká Cikánek z Expando

Podívejte se ve videu, jak se v následujících letech promění Praha.

Prahu čekají v příštích letech velké změny

Celý článek zde