Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun, chce tam vyrábět generátory

Praha – Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě. Novinářům to dnes sdělili zástupci společnosti na tiskové konferenci v Praze.

Fotogalerie

Jihokorejská firma přenese pod dceřinou společnost technologii vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 megawattů (MWe) použitelnou pro hlavní model parní turbíny. V Plzni chce rovněž podpořit výrobu parních turbín pro SMR a plynových turbín o výkonu 100 MWe, která je v současné době ve vývoji. Plzeňská firma by se měla podílet i na vývinu turbín s přechodem na spalování vodíku.

Zajímavost :  Kandidát na ministra financí v Putinově novém kabinetu Anton Siluanov uvedl,...

Doosan podle jeho zástupců nebude šetřit investicemi ani podporou. Jak vysoké budou jeho další investice v ČR, se firma zatím nedohodla. “Chceme, aby mohl český a korejský průmysl v budoucnu společně růst a vzájemně těžit ze své konkurenceschopnosti a odborných znalostí, které společně uplatníme nejenom na dodávkách v České republice, ale také na globálním trhu,” uvedla firma v tiskové zprávě.

Zajímavost :  Prognóza bankovní asociace zlepšila pro letošek odhad růstu HDP

Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích, dodává až z 90 procent do ciziny. V roce 2023 jeho tržby podle výkonného ředitele Daniela Procházky činily 4,8 miliardy korun, meziročně tak byly zhruba o 35 procent vyšší. Celosvětově tržby Doosanu loni dosáhly zhruba 15 miliard dolarů (344 miliard korun).

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO