Dovozní ceny paliv a energií v září meziročně stouply skoro o 90 procent

Praha – Téměř o 90 procent se v Česku letos v září zvýšily dovozní ceny paliv a energií. O třetinu pak zdražily v dovozu třeba kovové rudy či dřevo a kovové polotovary o více než desetinu. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidé i firmy v Česku se v poslední době potýkají se značným nárůstem nákladů na energie. Nového dodavatele energií si musí hledat na 900.000 bývalých zákazníků společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Firma to zdůvodnila mimo jiné právě vysokým růstem cen energií. Podniky v zemi také zaznamenávají rychlý růst cen surovin.

„V září 2021 pokračoval navzdory posilující koruně výrazný růst meziročních cen, ve vývozu o 7,5 procenta a v dovozu o 8,8 procenta. V meziměsíčním i meziročním srovnání se výrazně zvýšily ceny minerálních paliv, zejména ceny elektřiny a plynu,“ sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Dovozní ceny minerálních paliv – hlavně plynu, ropy, ropných výrobků a elektřiny – se v září zvýšily oproti loňsku o 88,6 procenta. Ve vývozu zdražila minerální paliva o 62,3 procenta.

Zajímavost :  Ekonom Jan Palaščák uvedl na trh novou virtuální měnu. Je podložena emisními povolenkami a slouží k záchraně planety

Právě minerální paliva měla podle statistiků největší podíl na růstu dovozních cen. Výrazně se ale zvýšily také třeba dovozní ceny tzv. ostatních surovin, především kovových rud, kovového odpadu a dřeva, a to o 34,2 procenta. Ceny polotovarů, hlavně železa, oceli a neželezných kovů, vzrostly v září meziročně o 12,7 procenta a ceny chemikálií o 10,5 procenta.

Klesly naopak mírně ceny průmyslového spotřebního zboží, které zlevnilo o 1,9 procenta. Snížily se také ceny strojů a dopravních prostředků o 0,6 procenta a ceny potravin o 1,7 procenta.

Ve vývozu měl podle ČSÚ hlavní podíl na zdražování růst cen polotovarů o 14,7 procenta. Kromě polotovarů a minerálních paliv stouply značně i vývozní ceny ostatních surovin, které zdražily o 63,7 procenta. Stouply také ceny chemikálií o 12,8 procenta, zatímco pokles byl zaznamenán pouze u cen nápojů a tabáku o 4,3 procenta.

Zajímavost :  Změna sazeb nás nebude stát víc než 150 milionů, uvedl Agrofert

Meziměsíčně narostly v září vývozní ceny o 0,9 procenta a dovozní o 1,4 procenta. Také v tomto srovnání hrálo rozhodující roli zdražení minerálních paliv, které v dovozu dosáhlo 12,2 procenta a ve vývozu 15,9 procenta.

Kvůli nárůstu cen energií a surovin se podle analytiků například v poslední době zhoršuje nálada v české ekonomice. Důvěra v ekonomiku v říjnu v Česku klesla podle ČSÚ o 0,9 bodu na 95,3 bodu, a propadá se tak už čtyři měsíce v řadě. „Do posledního čtvrtletí tohoto roku vstupuje česká ekonomika ve slabší kondici v důsledku přetrvávajícího nedostatku dovážených komponent i rapidního růstu cen surovin a energií,“ popsal v říjnu situaci analytik ČSOB Petr Dufek.

ČSÚ dnes zveřejnil také celkový vývoj cenové hladiny v Česku. Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, což bylo nejvíce od října 2008.

Zajímavost :  Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO