Dráže a hůře. Hypotéky jsou stále vzácnější, duben prolomí pětiprocentní metu

„Sazby hypotečních úvěrů, po středečním zvýšení základních sazeb ze strany ČNB, stačily zvýšit prozatím jen některé banky, a proto je průměrná nabídková sazba hypoték Fincentrum Hypoindex k pátému dubnu ‚jen‘ 4,88 procenta. Dá se očekávat, že tato sazba v průběhu tohoto měsíce poroste, jakmile se ke zvýšení přidají i další bankovní ústavy,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Podle něj je čím dál více pravděpodobné, že průměrná nabídková sazba dosáhne na hranici pěti procent, přičemž průměrný úrok dále poroste. 

Rostoucí sazby přitom už v březnu vytlačily část zájemců před práh bank. „Po oživení zkraje roku jsme v březnu zaznamenali pokles online poptávky po hypotékách. Březen je tak s celkovým objemem 2,5 miliardy korun zprostředkovaných hypotečních poptávek zatím letos nejslabším měsícem,“ uvádí Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Březen přitom zároveň znamenal poslední měsíc před znovuzavedením příjmových limitů Českou národní bankou, od dubna tak například zájemci o hypotéku starší 36 let potřebují namísto deseti procent vlastních úspor celou pětinu ceny kupované nemovitosti.

Zajímavost :  Státní svátky v roce 2022. Jarní prázdniny začínají v únoru

„Hypoteční úvěry z hlediska nově poskytnutých úvěrů obyvatelstvu nadále dominují, avšak dynamika jejich růstu pomalu slábne. Svou roli hraje celá řada dobře známých faktorů. Od nejistoty budoucího vývoje, přes mimořádný růst cen, po zvyšování úrokových sazeb,“ shrnuje důvody oslabujícího hypotečního byznysu analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Od hypotéky domácnosti odrazuje i fakt, že průměrná splátka obvyklé půjčky na bydlení zasahuje čím dál větší část příjmů. Podle Fincentrum Hypoindexu tak například splátka hypotéky na 3,5 milionu korun uzavřená na čtvrtstoletí uzmula z rodinného rozpočtu částku převyšující dvacet tisíc korun. „Dvacetitisícovou splátku si opravdu nemůže každý dovolit. Díky vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry opět produktem pouze pro vysokopříjmové části obyvatel,“ dodává Sýkora. 

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Situace v Borodjance je ještě horší než v Buči, prohlásil Zelenskyj

Realitou prý bude zároveň letos propad hypotečního byznysu. Na hypoteční úvěr za současných podmínek nemusí podle ekonomů dosáhnout až třetina žadatelů a hypoteční trh by se mohl propadnout až o polovinu. „Důsledkem všech limitujících faktorů bude další snižování počtu poskytnutých úvěrů a zvýšení zájmu o nájemní bydlení,“ dodal Jiří Sýkora hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Letoškem tak podle analytiků na dlouho skončí zlatá éra hypoték. „Rok 2022 nenaváže na předchozí silné období a vrátíme se na úrovně před rekordním rokem 2021. Již nyní vidíme, že náš hypoteční srovnávač využívají pouze vážní zájemci o hypotéku. Poradci z naší sítě hlásí nejen pokles žadatelů o hypotéky, ale také snížení průměrné hodnoty těch schválených,“ zdůrazňuje Jiří Havrlant, šéf společnosti Chytrý Honza.

Zajímavost :  MPO podpoří úsporu vody v průmyslu. Pro podniky je připravena 1 miliarda korun z Národního plánu obnovy

Za celý loňský rok banky poskytly 178 tisíc hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard korun, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun, jak vyplývá z Hypomonitoru České bankovní asociace.

Celý článek zde