Důvěra vládě ŽIVĚ: Vláda Petra Fialy získala důvěru sněmovny

Byť už je několik měsíců jasné, že kabinet má zajištěno pohodlných 108 hlasů, trvala rozprava přes 23 hodin. To je nejdéle v historii schůzí o vyslovení důvěry vládě. „To patří k demokracii,“ řekl k délce rozpravy Fiala. Slovo si brali zejména opoziční poslanci z ANO a SPD, mezi nejhlasitější kritiky patřili předsedové stran Andrej Babiš a Tomio Okamura.

„Spal jsem třicet minut v křesle, ale když se jedná o důvěře vládě, není to žádná oběť. Jednali jsme na složitějších jednáních, i tady ve sněmovně,“ řekl během čtvrtka ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Zajímavost :  Minúta po minúte: Zákaz vychádzania bude platiť v noci, reštaurácie sa zatiaľ otvárať nebudú

Kvůli omluveným nemocným poslancům nakonec pro vládu zvedlo ruku 106 poslanců. Kvůli prodloužené schůzi zrušil svůj čtvrteční let do Spojených států i poslanec Jan Farský (STAN), který vyráží na kritizovanou několikaměsíční stáž.

První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poděkoval voličům, že dali pětici stran důvěru. „Doufám, že se nám podaří splnit maximální počet bodů v programovém prohlášení,“ řekl Rakušan, podle kterého byl Fiala kvalitním moderátorem povolebních vyjednávání. „Doufám, že za čtyři roky na konci našeho mandátu budeme mít společnost vzdělanější, společnost modernější, stále bezpečnou a která bude odpovídat tomu, jak má svět v jednadvacátém století vypadat,“ dodal.

Zajímavost :  Mise splněna. Z mysu Canaveral vzlétla do vesmíru nová česká družice

K vyslovení důvěry vládě stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců. Jde o mírnější kritérium než u vyslovení nedůvěry, kdy musí opozice sehnat 101 hlasů.

Celý článek zde