Dva spotové ETF na bitcoin se dostaly do lednových TOP 10 v USA

Ve Spojených státech bylo k 31. prosinci 2023 evidováno přes 3 100 burzovně obchodovatelných fondů (ETF). V lednu se k nim přidala i skupina spotových fondů na bitcoin. A i když startovaly až 11. ledna, tak se dva z nich dokázaly probojovat mezi deset s nejvyšším nárůstem za celý měsíc.

Na osmém místě se umístil iShares Bitcoin Trust (IBIT) skupiny BlackRock (odhadovaný čistý nárůst 2,6 miliardy USD). Na desátém místě se pak umístila Fidelity s fondem Wise Origin Bitcoin ETF (FBTC) (čistý nárůst 2,2 miliardy USD). Druhou stranu spektra obsadil transformovaný fond Greyscale Bitcoin Trust (GBTC). Měl druhý nejvyšší pokles v čisté hodnotě 5,7 miliardy USD. Další dva fondy (společností ARK Invest & 21 Shares a Bitwise) se profilují jako silná střední třída s lednovým nárůstem kolem 650 milionů USD.

Zajímavost :  Odchod Šimkovičovej žiadajú v petícii desaťtisíce ľudí. Podpisy pribúdajú každých pár sekúnd

GBTC ale pravděpodobně čeká další odliv

Odliv financí z GBTC se v posledních dnech výrazně zpomalil a v úterý fond poklesl jen o necelých 73 milionů USD. Na stole je ale další žádost na prodej. Jednalo by se o přibližně 1,4 miliardy USD. Žádost podala zkrachovalá společnost Genesis a současně podala i žádost o zkrácení lhůty pro čerpání. Předpokládaný termín projednání byl původně stanoven na 8. února, ale pak byl přesunut na středu 14. února 10:00 (16:00 našeho času). Další prodeje by mohly denní změnu všech spotových ETF na bitcoin dostat opět do červených čísel a vytvořit tak další tlak na cenu bitcoinu.

Zajímavost :  Analýza: Bitcoin posílil o 241 %, cena zřejmě tvoří lokální vrchol

Ve hře jsou další spotová ETF

Společnosti samozřejmě musí kout železo dokud je živé. Na stole jsou tedy žádosti o fondy na ethereum. Ke schválení by mohlo dojít nejdéle v květnu, což je pro obchodníky výhoda. V březnu čeká síť Etherea totiž významný upgrade EIP-4844. Ten by mohl pomoci zvýšit škálovatelnost a razantně snížit poplatky. To a blížící se schválení spotových ETF na Ethereum by mohlo jeho cenu posunout významně výše.

Minimálně Larry Fink, CEO BlackRock, vidí ve spotových fondech na ethereum přínos.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Fico odletel vládnym špeciálom z Košíc do Berlína. V Nemecku ho prijme Scholz

Doporučujeme ke čtení také :