Eiffelova věž rezne a vyžaduje opravu. Před olympiádou se to ale radnici nehodí

Eiffelova věž je ve špatném stavu a prolezlá rzí. Uniklé zprávy ze společnosti, která nejznámější francouzskou památku spravuje, říkají, že vyžaduje kompletní opravu. Paříž ale v roce 2024 bude hostit letní olympiádu, rekonstrukce se tedy Francii jako hostitelské zemi nehodí. Proto bude Eiffelovka pouze natřena, což odborníci považují za kosmetickou úpravu. Nový nátěr vyjde na téměř 1,5 miliardy korun.

Společnost Sete, která Eiffelovu věž spravuje a kterou z 99 procent vlastní pařížská radnice, se zdráhá ji na delší dobu uzavřít kvůli příjmům z turistického ruchu, o které by přišla.

„Sete se musí znovu podívat na Eiffelovu věž a navrhnout zcela novou politiku údržby, která se zaměří na testování stárnoucí kovové konstrukce,“ uvádí se ve zprávě z roku 2010. Druhá zpráva z roku 2014 zjistila, že věž má praskliny a rezaví. Podle třetí zprávy z roku 2016 má památka 884 závad, včetně 68, které představují riziko pro dlouhověkost konstrukce.

Zajímavost :  Cena benzinu v Česku opět stoupla a dosáhla rekordních hodnot

Zpráva o stavu věže tvrdí, že památka není v dobrém stavu. ,,Kdyby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt,“ řekl nejmenovaný správce věže s odkazem na autora stavby.

Když byla Eiffelova věž v roce 1889 dokončena, předpokládalo se, že vydrží 20 let, než bude rozebrána. Po 133 letech ale věž stále stojí, a to jen díky pečlivé údržbě.

Eiffel: nátěr je zárukou dlouhověkosti

Eiffel, jehož společnost více než 300 metrů vysokou ocelovou dominantu francouzské metropole navrhla a postavila, uvedl, že největším problémem pro dlouhou životnost stavby je najít rez a zastavit její šíření. Jako řešení navrhl, aby se památka natírala každých sedm let.,,Nátěr je základní složkou ochrany kovové konstrukce a péče, s jakou se provádí, je jedinou zárukou její dlouhověkosti,“ napsal tehdy.

Architekt, inženýr a historik Bertrand Lemoine na internetových stránkách Eiffelovy věže nabízí optimističtější pohled. Tvrdí, že nepřítelem železa je koroze, způsobená oxidací železa vystaveného působení vzduchu a vody. Kdyby se ale znovu natřela, vydrží podle Lemoinea navždy.

Zajímavost :  Netflix prošel kvartálem pravdy. Vyhlídky však vypadají chmurně

LOH 2024

Paříž se stane druhým městem v historii, kde se hry budou konat již potřetí. Připojí se tak k Londýnu. První Letní olympijské hry se v Paříži konaly v roce 1900 a naposledy v roce 1924. Do hlavního města Francie se tak letní olympijské hry vrátí přesně po sto letech.

Oficiální logo LOH v Paříži. Foto: Wikimedia commons

V rámci příprav na letní olympijské hry v roce 2024 bude památka za 60 milionů eur natřena. Původně měla být seškrábána třetina nátěru věže a pak na ni měly být naneseny dva nové nátěry.

Zpoždění prací způsobené pandemií covidu-19 a přítomnost olova ve starém nátěru ale znamená, že ošetřeno bude pouze pět procent plochy. Odborníci predikují, že výsledek bude „žalostný“.

Památku za rok obvykle navštíví asi šest milionů lidí, což z ní dělá čtvrtou nejnavštěvovanější kulturní pamětihodnost ve Francii po Disneylandu, Louvru a paláci ve Versailles. Její uzavření vynucené koronavirovou pandemií v roce 2020 vedlo ke ztrátě příjmů za 52 milionů eur.

Zajímavost :  Gazprom oznámil, že ze zásahu vyšší moci nemůže do Evropy dál dodávat energie

(bar, čtk)

Celý článek zde