Einsteinův rukopis se prodal za téměř 300 milionů korun. Obsahuje poznámky k teorii relativity

Einsteinův rukopis se prodal za téměř 300 milionů korun. Obsahuje poznámky k teorii relativity

Zdroj: Pixabay
  • Einsteinův přípravný rukopis k teorii relativity se v Paříži v úterý vydražil za 11,6 milionů eur. Aukci pořádala síň Christie’s

  • Poznámky fyzik psal ve spolupráci se svým přítelem Michelem Bessem, který poté spis uchovával

  • Vzhledem z Einsteinově nepořádnosti se z jeho rané tvorby téměř nic jiného nedochovalo, a tak sběratelé považují tento rukopis za malý zázrak

I starý cár papíru s rádoby nic neříkajícími poznámkami může mít takřka nevyčíslitelnou hodnotu. Zvláště pokud je napsal někdo jako Albert Einstein.

Přesvědčit jsme se o tom mohli tento týden, kdy se jeden z fyzikových rukopisů v Paříži vydražil za 11,6 milionů eur (296 milionů korun). Poslednímu úderu kladívka do stolu předcházela horká půlhodina, během níž nabídky několikrát předčily původní odhady dražebníků. Přípravný spis k obecné teorii relativity od Alberta Einsteina a Michela Bessa získal 23. listopadu v aukční síni Christie’s nového, zatím neznámého majitele. Informuje o tom agentura AFP a světová média.

Einsteina a Bessa spojovalo celoživotní přátelství a společný zájem o fyziku. V roce 1913 si všimli při výpočtu perihelia (přísluní, tj. poloha, kdy se planeta nachází nejblíž Slunci) na oběžné dráze Merkuru podivné anomálie. Oba věřili, že tato chyba může být napravena a její řešení by zároveň bylo přínosem pro Einsteinovu rozpracovanou teorii relativity. A tak v kanceláři v Curychu, kde pracovali, sesbírali papírky, které měli okolo sebe, a začali počítat. Psali na milimetrový papír, na útržky a na cokoliv, co se povalovalo na jejich stolech. A za půl roku… se nedobrali vůbec ničeho. Nebo si to alespoň mysleli.

Zajímavost :  Pražská burza potřetí v řadě posílila, PX táhly nahoru finanční tituly

„Einstein má v rukopise chyby a domnívám se, že to jej dělá ještě výjimečnějším, vidíme totiž jeho vytrvalost,“ uvedl odborník z Christie’s Vincent Belloy.

Lidé mohou žít věčně. Podle švýcarské studie maximální délka života teoreticky neexistuje

Asi 20 z 54 stran rukopisu si nechal Besso, zbytek nosil do práce Einstein. O něm se ví, že si nepotrpěl na pořádek, dokonce si prý zakládal knihy účtenkami. Proto mohl poděkovat Bessovi, že když v roce 1914 dočasně odložili své výpočty perihelia, pořádnější fyzik všechny poznámky pečlivě uschoval do vlastního archivu, kde zůstaly až do smrti obou fyziků v roce 1955 (Besso zemřel v březnu, Einstein o měsíc později).

Dvěma vědcům se totiž posléze skutečně podařilo najít v dosavadních výpočtech perihelia Merkuru chyby a záhadu vyřešili. Pro Alberta tímhle práce skončila a poznámky by klidně zahodil, kdyžto Michel se rozhodl je shromáždit a archivovat. Proto dražebníci považují za malý zázrak, že se spis zachoval dodnes.

Zajímavost :  Roboty na nošení léků, jídla i piva. Autonomní vozítka z české dílny Vanilla Robotics umí mapovat prostor

Muž s podivuhodnou představivostí

Einstein poté roku 1915 obecnou teorii relativity publikoval jako své vlastní dílo, kde poprvé použil slavný vzorec E= mc2. Vědec byl po celý život znám svou schopností si do neuvěřitelných detailů představit vliv vlastních nápadů na celé oblasti bádání v matematice a fyzice. Rukopisy nám dávají nahlédnout do způsobu, jakým tento muž skutečně přemýšlel a jak sestavoval své vzorce, než se je rozhodl ukázat světu.

Poznámky představují úplné začátky práce nejslavnějšího vědce současnosti. Teorie relativity navěky změnila naše vnímání světa, a na těchto útržcích papíru můžeme krok za krokem vidět, jak se zrodila ve fyzikově hlavě.

Aukční síň Christie’s tyto poznámky nazývá „bezpochyby nejcennějšími Einsteinovými rukopisy, které se kdy dražily.“ Proto si prodejci dovolili odhadnout konečnou cenu na dva nebo tři miliony eur (51 – 76 milionů korun). Realita však jejich představy bohatě předčila.

„Einsteinova vědecká díla z období před rokem 1919 jsou extrémně vzácná,“ upozorňují dražebníci. „Zrození teorie relativity dokumentují pouze dva rukopisy, takže je to neobyčejné svědectví o Einsteinově práci,“ dodávají.

Einsteinova díla se dražila už dříve – jeho dopis o Bohu byl v roce 2018 koupen za 2,8 milionu dolarů (63,6 milionu korun) a jeho recept na zaručené štěstí se prodal o rok dříve za 1,56 milionu dolarů (35,4 milionu korun). Tentokrát činila vyvolávací cena 1,5 milionu eur (38 milionů korun) a přihlásilo se asi sto sběratelů, z nichž všichni dražili vzdáleně. Po pár minutách od zahájení aukce zbývali už jen dva zájemci, kteří o dílo bojovali po telefonu. Přihazovali po 200 tisících eur (pěti milionech korun). O vítězi se rozhodlo do půl hodiny, ten však prozatím svoji identitu i národnost pečlivě tají.

Zajímavost :  Pediatrička Visolajská: Nakazených detí je sedemkrát viac, ako ukazujú testy

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO