EK představí návrh, jak ochránit trh EU před firmami se státem v zádech

Brusel – Evropská komise dnes představí návrh nových pravidel, která mají ochránit jednotný trh Evropské unie před přílišným vlivem cizích firem podporovaných státem. Opatření zaměřené na snahu o převzetí evropských podniků či velké veřejné zakázky je motivováno především obavou z rozmachu čínských firem, které EU vzhledem k jejich státním subvencím považuje za neférovou konkurenci. Brusel přichází s iniciativou v době, kdy se jeho vztahy s Pekingem zkomplikovaly po přijetí unijních sankcí za porušování práv Ujgurů.

Navrhované nařízení počítá s tím, že mimoevropské firmy budou muset komisi automaticky hlásit záměr převzít jakoukoli společnost z EU, která má hodnotu nejméně 500 milionů eur (13 miliard Kč). To samé bude platit i v případě, že se budou ucházet o veřejnou zakázku přesahující 250 milionů eur (6,5 miliard Kč). Komise bude moci před schválením zkoumat, jak moc hraje u mimounijních firem vliv podpory poskytované státem. Po posouzení bude mít unijní exekutiva podle návrhu možnost nařídit nápravu, například vrácení části státní pomoci, případně operaci zcela zakázat.

Zajímavost :  OĽaNO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

Komise funguje jako regulátor pravidel hospodářské soutěže pro firmy uvnitř EU, zatím však nemá podobná pravidla pro aktivity dalších společností na unijním trhu. Nový návrh je vnímán zvláště jako reakce na sílící vliv Číny, s níž EU koncem loňského roku dojednala přelomovou dohodu o investicích. I s ohledem na současný spor kolem čínského zacházení s ujgurskou menšinou však zatím nedošlo na její nutné schválení evropskými zákonodárci. Některé země chtějí vůči Číně ve shodě se Spojenými státy zaujmout tvrdší postoj, další státy v čele s Německem však s ohledem na obchodní zájmy zastávají mírnější přístup.

Zajímavost :  Strašiť by nás mal indický scenár

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO