Ekofarmou roku je hospodářství z Krušných hor s chovem plemenného dobytka

Hora Svaté Kateřiny (Mostecko) – Ekofarmou roku je hospodářství z Krušných hor. Farma Kateřina chová u hranic s Německem ve výšce 700 metrů nad mořem plemenný dobytek. Rodinné hospodářství začínalo na Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku před třiceti lety s jednou krávou, teď má stádo o 160 kusech a každé zvíře má své jméno. Ocenění, udělované Svazem ekologických zemědělců, vnímají manželé Loosovi jako potvrzení toho, že vydat se cestou ekologického zemědělství, byla správná volba.

Fotogalerie

V původně hornickém městě se předci Looosových usadili již před mnoha lety. V nehostinných podmínkách každý havíř měl jednu krávu a kus pole. „V roce 1995 otci tu jednu kravku a tři čtvrtě hektaru vrátili, no a tak jsme se pustili do sedlačení,“ řekl ČTK Adolf Loos, který má k dispozici pro svůj dobytek 300 hektarů pastvin a luk. Nejvyšší je až v 910 metrech nad mořem. Právě kvůli takovým podmínkám vybrali manželé pro chov plemena původně z Francie.

Zajímavost :  Odborár slovenského Dellu: Vyhorenie a nie platy sú vážny problém

Zvířata jsou od dubna do listopadu venku. Přes zimu mají svá stanoviště v malých skupinkách. Práci zvládají členové rodiny s pomocí brigádníků, kteří pomáhají hlavně při sklizni sena. Právě kvůli jeho nedostatku před dvěma lety to málem vypadalo na omezení chovu nebo dokonce ukončení. „Kvůli obrovskému suchu jsme vozili krmení z Německa a z Moravy. Naštěstí loni se příroda umoudřila, nadělali jsme rezervy a doufáme, že to zvládneme,“ uvedl Loos. Změna klimatu podle něj výrazně promlouvá do hospodaření. „Zvažujeme, co pěstovat, co mít na lukách,“ uvedl muž, který měl podle svých slov naposledy dovolenou v roce 1998 s dětmi. „Máme štěstí, že naše práce je naším koníčkem, tak jsme si to vybrali,“ uvedla Kateřina Loosová, která se těší, že hospodářství jednou bude mít komu předat.

Zajímavost :  SME Minúta: Kryt pod divadlom v Mariupoli vydržal, väčšina ľudí zrejme prežila

Hlavním zaměřením farmy je šlechtění zvířat, k nimž se chovají majitelé s náležitou péčí. „Každé zvíře je u nás individualita. Opravdu si je hýčkáme, máme s nimi každodenní kontakt, protože pak je s nimi třeba i lepší manipulace,“ uvedla Loosová. V plemenné knize je většina kusů. Zvířata z Krušných hor míří do chovů po celé České republice, na Slovensko i do Německa. Zhruba 30 procent dobytka jde na jatka. Postavena už je v areálu bourárna, aby tu mohli prodávat maso tzv. ze dvora. Seznámit se s chodem farmy bude moci veřejnost 21. května, kdy se uskuteční den otevřených dveří.

V České republice je aktuálně přes 5000 ekofarem. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, který je sdružuje, věří v další zvyšování jejich počtu. „Spotřeba biopotravin neustále roste. Konvenční zemědělství se navíc musí potýkat s růstem cen postřiků, hnojiv a jejich nedostatkem, takže ekologické zemědělství může ukázat, že má co nabídnout. Poptávka po kvalitní české bioprodukci je,“ řekla ČTK ředitelka svazu Kateřina Urbánková.

Zajímavost :  Streamovací platforma Spotify pozastaví své služby v Rusku

Reklama

Celý článek zde |