Ekonomové si jsou stále více jisti, že se USA recesi vyhnou

Přibližně 91 % respondentů, kteří se účastnili nejnovějšího průzkumu NABE (National Association for Business Economics), odhaduje pravděpodobnost vstupu USA do recese v příštích 12 měsících na 50 % či méně.

NABE: možnost upadnutí USA do recese se snižuje

To je více než v minulém říjnovém průzkumu (79 %), kdy většina ekonomů očekávala recesi, protože Federální rezervní systém zvýšil, v boji proti vysoké inflaci, úrokové sazby.

Rostoucí optimismus patrný z průzkumu je v souladu s většinou nejnovějších ekonomických údajů, včetně ukazatele spotřebitelské nálady. Ten minulý týden vzrostl na dvouapůlleté maximum. Také inflace klesá rychleji, než se očekávalo. Trh práce se pak ochlazuje, ale nehroutí.

Zajímavost :  Prieskum ukázal, kto by zvíťazil v druhom kole boja o prezidentské kreslo. Harabin sa vyšplhal na tretiu priečku

Tvůrci politiky Fedu, kteří od července minulého roku drží základní úrokovou sazbu v současném pásmu 5,25-5,5 %, signalizují, že v letošním roce pravděpodobně sazby sníží. Za předpokladu, že inflace bude i nadále klesat.

Ekonomové oslovení agenturou NABE očekávají, že tržby a ziskové marže podniků v letošním roce porostou. Tvrdí, že problémy dodavatelských řetězců a nedostatek pracovních sil se zmírňují, což je z hlediska výhledu inflace potenciálně pozitivní zpráva.

Přibližně 63 % respondentů v posledním průzkumu uvedlo, že nemá nedostatek vstupních materiálů, což je více než 46 % před třemi měsíci. Víc než polovina dotazovaných pak uvedla, že nemá nedostatek pracovních sil. V minulé zprávě tento problém zmínilo 38 procent respondentů. Podle NABE patří oba údaje k nejlepším od začátku pandemie.

Zajímavost :  POČASIE: Polooblačno, postupne zamračené. Ojedinele sa môžu vyskytnúť zrážky, na horách hrozí víchrica

Podle průzkumu mezi 57 členy NABE, který byl proveden v období mezi 28. prosincem až 9. lednem, představují potencionálně největší rizika v novém roce vyšší úrokové sazby, zvýšená geopolitická nestabilita a vyšší náklady.

Závěr

Americká ekonomika překvapuje a vede si mnohem lépe, než se očekávalo. Šance, že se Spojené státy americké vyhnou recesi, neustále roste.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO