Emise u kapra jsou zanedbatelné. Podívejte se, co z potravin škodí klimatu mnohem víc

Adéla Očenášková Adéla Očenášková

před 2 hodinami

Kampaň Komerční banky, v níž Čechy vyzývá, aby o Vánocích zkusili omezit konzumaci kapra, vyvolala posměch. Banka ve videu tvrdí, že by menší spotřeba kapra výrazně snížila produkci oxidu uhličitého. Někteří odborníci ale tvrzení rozporují a také data ukazují, že jiné potraviny mají mnohem vyšší uhlíkovou stopu.

Foto: Shutterstock

Kauza kolem kampaně Komerční banky

Komerční banka přišla v předvánočním období s kampaní, v níž vyzývá Čechy, aby o svátcích byli šetrnější k přírodě. Ve videu s influencerkou Lucií Zelinkovou přitom dává do souvislosti spotřebu kaprů s produkcí oxidu uhličitého a nabádá, aby se lidé zamysleli nad alternativou štědrovečerní večeře.  

Zajímavost :  Dobré ráno: Po roku 2021 je už každému jasné, na akú stranu vojny v polícii sa postaviť

Zelinková ve videu tvrdí, že se v Česku na Vánoce spotřebuje asi 18 tisíc tun kaprů, což odpovídá 32 tisícům tunám oxidu uhličitého. Jak ale upozornil například facebookový profil magazínu Finmag, tyto údaje o spotřebě kaprů v Česku jsou nepřesné. Podle časopisu číslo 18 tisíc udává počet kaprů, které se v tuzemsku vyloví za rok. Z toho se navíc více než polovina vyváží do zahraničí, zejména do Německa.

Agrární analytik Petr Havel k tomu uvedl, že roční produkce kaprů v Česku podle něj činí něco přes 17 000 tun. Zároveň připomněl, že rybí maso je obecně považováno za nutričně nejhodnotnější. 

Zajímavost :  Výherci pandemie jsou výrobci čipů. Dařit se jim bude i v letošním roce

Banka si za kampaní stojí, pouze k tomu podle svého vyjádření zvolila nevhodnou formu. V prohlášení také uvedla, že jen chtěla obecně upozornit na plýtvání potravinami, na možnosti recyklace a úspory energií.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde

Zajímavost :  Německý diář Petra Fischera: Kdo táhl německou ekonomiku? A kdo na tom reálně vydělal?