Euro za dolar. Evropská měna poprvé od roku 2002 sestoupila na paritu vůči americkému dolaru

Kolem poledne euro ztrácelo zhruba 0,2 procenta na 1,0017 USD. Předtím sestoupilo až na 1,0000 USD.

Dolar podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, kterým se snaží zmírnit inflaci. Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že zahájí zvyšování úrokových sazeb tento měsíc. Podle analytiků však zhoršující se hospodářské vyhlídky vyvolávají nejistotu ohledně plánů ECB na zvyšování úroků.

Zajímavost :  Bez výškových budov se neobejdeme. Je to však otázka pro příští generace, myslí si spoluzakladatelka SFG hodingu Kouklová

V pondělí začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, kterým teče ruský plyn do Německa. Trvat by měla deset dní, ale vlády, trhy i společnosti se obávají, že by se odstávka kvůli válce na Ukrajině mohla prodloužit. To by mohlo prohloubit energetické problémy v Evropě a uvrhnout evropskou ekonomiku do recese, napsala agentura Reuters.

Investoři nyní čekají na středeční údaje o červnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech. Analytici podle ankety agentury Reuters předpokládají, že meziroční míra inflace v USA v červnu dosáhla 8,8 procenta.

Celý článek zde

Zajímavost :  Vojenský analytik: Rusko sa z chýb poučilo, vojnu rozhodnú západné zbrane