Facebook vzdává plány na vlastní virtuální měnu

Facebook vzdává projekt na vytvoření nové digitální měny s názvem diem. Informovaly o tom deníky The Wall Street Journal nebo Financial Times

Podle plánu, který společnost Facebook (dnes Meta Platforms) představila v červnu 2019, se nová měna měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské měny – i v angličtině. Koncem roku 2020 projekt přejmenovala na diem jako symbol snahy „začít znovu“ (nový den projektu). Záměr totiž narazil na vážné výhrady regulačních úřadů i politiků, kteří se báli o finanční stabilitu, ztrátu kontroly nad měnovou politikou i ochranu soukromí. 

Hodnota digitální libry měla být původně navázána mimo jiné na koš stabilních světových měn – dolaru, švýcarského franku, eura, britské libry nebo jenu. U měny diem se pak počítalo s tím, že přinejmenším v první fázi bude krytý dolarem v poměru jedna ku jedné. 

Facebook založil asociaci s původně 27 dalšími společnostmi jako Mastercard, Visa, PayPal, PayU, eBay, Uber nebo Vodafone. Jejich dílem bylo vytvořit alternativní finanční či bankovní systém. Vychází z podobných základů jako bitcoin, ale má být stabilnější a praktičtější pro běžné placení. Někteří se později z projektu stáhli.

Konsorcium Diem Association teď prodává připravenou technologii za 200 milionů dolarů kalifornské bance Silvergate Bank, aby členové asociace získali aspoň nějaké peníze zpět. Banka se už loni v květnu dohodla s asociací, že bude diem vydávat v USA.

Podle úvodních informací cílila digitální libra hlavně na 1,7 miliardy lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám, přestože miliarda z nich vlastní mobilní telefon. Díky systému, který vznikne kolem nové digitální měny, by měli začít posílat peníze stejně jednoduše, jako napíšou zprávu na Facebook. Jde hlavně o lidi v rozvojových zemích. I proto jsou v asociaci zastoupeny neziskové organizace a akademické instituce.

Zajímavost :  Obchod s kryptoměnami loni v Česku vzkvétal. Vzrostl o čtvrtinu na téměř pět miliard korun

Nezávisle na přípravě digitální libry spustil Facebook v roce 2019 vlastní platební službu Facebook Pay pro rychlé platby (klasickými měnami) mezi přáteli nebo ve hrách. Vedle samotného Facebooku míří i na sesterské služby Messenger, Instagram a WhatsApp. K použití je potřeba službu propojit s platební kartou nebo účtem na PayPal.


Jak to viděli na začátku


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Zajímavost :  Německo se připravuje na výpadky dodávek ruského plynu, zasedá krizový štáb

Vytisknout

Celý článek zde |