Férové zdanění kryptoměn je na spadnutí – vyslyší politici vaše hlasy?

Politici mají aktuálně na stole návrh zákona, který by postavil kryptoměny do stejné pozice, jakou aktuálně zastávají akcie. Pro krypto aktiva a jejich právní zastoupení by tak v tuzemsku mohla nastat doslova přelomová situace, kdy by pro jejich prodej mohli držitelé uplatnit časový test stejně jako u akcií. Otázkou však zůstává, zda se tento zákon podaří schválit. Podpořit jej můžete i vy.

Současná situace okolo zdanění kryptoměn v ČR

V současné době jsou totiž krypto aktiva vnímána jako nehmotný majetek a ne jako cenné papíry, což znamená, že na ně neplatí časový test. Při přímém prodeji (nebo jakékoliv směně) je tedy kryptoměny třeba danit alespoň 15 % v případě, že by byl jejich držitel v zisku.

Kryptoměny však stojí z hlediska české legislativy v současné době tak trochu v paradoxní situaci. Vzhledem k tomu, že bylo 10. ledna roku 2024 schváleno bitcoinové ETF, pro investory bylo možné investovat do akcií tohoto fondu, který měl jako podkladové aktivum právě bitcoin – a jelikož se jedná o akcie, časový i hodnotový test na ně bylo možné uplatnit. Na jeho podkladové aktivum v podobě bitcoinu však nikoliv.

Co je to časový a hodnotový test?

Časový test představuje v české legislativě možnost, které mohou investoři využít za účelem osvobození se od zdanění prodeje svých cenných papírů (akcií i ETF fondů). Pakliže budete akcie držet déle než 3 roky, nevztahuje se na vás daňová povinnost.

Kromě časového testu známe také tzv. hodnotový test, který je přítomen u nás opět pouze u akcií či ETF fondů. V tomto případě jsou investoři do cenných papírů osvobozeni od povinnosti zdanit své zisky do hranice 100 000 Kč za zdaňovací období.

Zajímavost :  25.3.2024 Přehled trhu – Regulace krypto peněženek v EU, Bitcoin zpátky pod rezistencí 68 000 USD. Přepálené akciové trhy

Časový test tak motivuje ke dlouhodobému držení akcií a následování vytyčené investiční strategie.

Pozměňovací návrh zákona o kryptoměnách stojí před potenciálním schválením

Od května 2024 mají politici v poslanecké sněmovně před sebou pozměňovací návrh zákona ke sněmovnímu tisku 964, který by držitele kryptoměn osvobodil od daně z příjmu. Od měsíce května prošel tento návrh již prvním a druhým čtením, přičemž před sebou má ještě čtení třetí (závěrečné). To by mělo nastat v termínu od 22. října do 1. listopadu.

Pro doplnění lze uvést, že pozměňovací návrh k Sněmovnímu tisku č. 694, konkrétně bod A4, byl podán poslanci napříč politickým spektrem. Zastoupeni jsou poslanci všech parlamentních stran. Kompetenčním gestorem je Ministerstvo financí (ministr Zbyňek Stanjura), které k tomuto pozměňovacímu návrhu vydalo souhlasné stanovisko. Gesčním výborem je Rozpočtový výbor, který svým usnesením č. 386 ze dne 4. září 2024 doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s návrhem zákona ve znění mj. daného pozměňovacího návrhu (na zasedání Rozpočtového výboru obhajoval tento pozměňovací návrh i Dušan Hradil, vrchní ředitel sekce Finanční trhy na Ministerstvu financí). Dále Stálá komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu rovněž na svém jednání dne 8. října 2024, doporučila Poslanecké sněmovně schválit vládní návrh zákona (parlamentní tisk č. 694) ve znění mj. uvedeného pozměňovacího návrhu.

Generálního finanční ředitelství (GFŘ) a jeho mýty

Zdroj: https://x.com/alexpilar/status/1848652049631592735

Vyvrácení mýtů a opravy chyb v textu GFŘ najdete ve stanovisku ČKMA zde: https://ckma.cz/cs/blog/casovy-a-hodnotovy-test-fakta-omyly-myty

Tento návrh by tak doplnil regulaci MiCA, kterou členské státy Evropské unie musí implementovat do své legislativy. Jedná se o komplexní regulaci krypto aktiv označovanou zkratkou MiCA (Markets in Crypto Assets). Podle některých expertů se jedná o nejrozsáhlější regulační balíček na světě, který obsahuje regulace trhu s kryptoaktivy v EU a poskytuje právní jistoty kolem kryptoměn, stablecoinů a tokenů. Cílem je pak chránit investory a uživatele (např. povinností držby licence, kterou mají získat všechny subjekty spravující krypto aktiva) a podpořit celkové přijetí technologie blockchainu.

Zajímavost :  Týdenní graf bitcoinu tvoří medvědí formaci

Důvody proč schválit tento návrh vysvětluje politikům i Radim Kozub

Co jim sdělil advokát se specializací na kryptoměny?

Zákon by pak obsahoval určité výjimky, které by se časového nebo hodnotového testu týkaly. Jednalo by se například o hranici čtyřiceti miliónů hrubého zisku ve zdaňovacím období, na které by se již testy nevztahovaly.

Proč by měl časový test platit také pro kryptoměny?

Zde jsou hlavní body, které předkládá Česká kryptoměnová asociace a které by s sebou zavedení časového testu pro kryptoměny přineslo.

  1. Standardizace kryptoaktiv: Kryptoaktiva budou regulována stejně jako tradiční aktiva, což zajistí rovné podmínky pro všechny, a to bez jakýchkoliv výhod nebo diskriminace investorů. Ti by si tak mohli rovnocenně (z legislativního hlediska) vybírat z různých druhů aktiv.
  2. Daňový paradox: Na ETF podložené kryptoměnami se vztahuje daňový test (např. bitcoinové ETF), nikoli však na samotná krypto aktiva – to je třeba legislativně upravit.
  3. Motivace pro dlouhodobé držení: Časový test podpoří investory k dlouhodobému držení aktiv a odradí od často rizikovějších spekulativních nákupů.
  4. Snížení administrativy: Zjednodušení daňových pravidel a zavedení hodnotového testu sníží administrativní zátěž a podpoří inovace.
  5. Růst příjmů: Česká republika a její ekonomika může ze zavedení tohoto návrhu profitovat tím, že investoři budou mít jasná daňová pravidla, která je v ČR také z dlouhodobého hlediska udrží – místo fyzického přesunu do zahraničí. Jejich kapitál tak bude v ČR i následně využit.
  6. ČR jako inovátor: ČR má silnou pozici v kryptoprůmyslu, přičemž moderní legislativa může tuto pozici jenom podpořit.
  7. Vysoká přidaná hodnota: Kryptoprůmysl již dnes vytváří pracovní místa a daňové výnosy.
  8. Stabilní legislativa: Jasná pravidla podpoří inovativní technologické firmy a investice do výzkumu či vývoje, což povede k posílení postavení ČR jako jednoho z technologických lídrů v Evropě.
  9. Srovnání s okolními zeměmi: V Německu je kratší časový test (pouze 1 rok), ČR by měla konkurovat.
  10. Transparentnost: Kryptoměny nejsou tak anonymní, jak se na ně často nahlíží. Vzhledem k moderním technologiím lze transakce dohledat. MiCA pak zvyšuje bezpečnost na trhu tím, že odstraní anonymní krypto aktiva z burz.
Zajímavost :  Trumpův náskok před Harrisovou se na predikčních trzích zvýšil na 23 %

I vy můžete pomoci, jak?

Požádat vybraného poslance o podporu ke schválení tohoto zákona můžete jednoduše i vy. Přejděte na stránky České kryptoměnové asociace a vyberte si osobu, kterou s podporou oslovíte.

Sledovat aktuální dění a programy schůzí můžete v tomto příspěvku Jana Dvořáka na platformě X.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO