Ferrari, jež nepoznalo porážku. Schumacherův vůz formule 1 jde do aukce

Během tradiční srpnové aukce automobilových veteránů v kalifornském Monterey bude k mání jedinečný kus sportovní historie. Do dražby jde závodní ferrari, se kterým v roce 1998 zaznamenal Michael Schumacher sérii vítězství ve Velkých cenách formule 1. Aukční síň RM Sotheby’s očekává, že stroj, který nikdy nepoznal porážku, se prodá za šest milionů až osm milionů dolarů, zhruba za 146 až 195 milionů korun.

Monopost Ferrari F300 byl představen v lednu 1998 jako zcela nový vůz, který odpovídal změněným pravidlům šampionátu. S tímto konkrétním vozem, jehož šasi nese číslo 187, poprvé zvítězil v červnu 1998 ve Velké ceně Kanady, následovala vítězství v dalších čtyřech závodech šampionátu.

Zajímavost :  Schodek státního rozpočtu letos hlavně kvůli dopadům války na Ukrajině...

Naposledy byl vůz nasazen ve Velké ceně Itálie, kde Schumacher dosáhl svého 33. vítězství ve formuli 1. Zároveň se v průběžném pořadí mistrovství bodově dotáhl na do té doby vedoucího Mikku Häkkinena. Během posledního závodu ročníku byl Schumacher diskvalifikován, což jej stálo vítězství v šampionátu, to už ale seděl v jiných z celkem devíti vyrobených monopostů Ferrari F300. Stroj s číslem 187 tak nikdy nebyl poražen, uvádí RM Sotheby’s.

Závodní tým Scuderia Ferrari si tuto konkrétní formuli ponechal do září 1999, kdy ji spolu s malou zásobou náhradních dílů prodal soukromému sběrateli. Ten stroj vlastnil následujících 23 let, kdy se vozidlo neobjevovalo na veřejnosti. Zároveň si uchovalo původní stav a vzhled neprošlo žádnou úpravou nebo renovací. Nyní vůz poprvé míří do veřejné dražby.

Zajímavost :  Roboti jsou jako pětileté děti. Učíme je hrát divadlo, říkají o vývoji virtuálních asistentů spoluzakladatelé firmy Agnostix

„Jde bezpochyby o jedno z nejvýznamnějších dochovaných Ferrari F1,“ uvádí aukční síň, podle níž bude hodnota vozu už jen růst.

Během tradiční srpnové aukce RM Sotheby’s v Monterey budou k mání téměř dva stovky automobilů. Dražit se bude mimo jiné jedinečný meziválečný luxusní kabriolet Hispano-Suiza H6C „Tulipwood“ Torpedo s kompletně dřevěnou karoserií. Jeho odhadovaná cena je dokonce ještě vyšší než v případě Schumacherova monopostu, mohla by dosáhnout až dvanácti milionů dolarů.

Zajímavost :  Nemůžeme zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1, varuje Gazprom

Celý článek zde