Ferrero v Česku preventivně stahuje některé výrobky Kinder. Může v nich být salmonela

Italský výrobce cukrovinek Ferrero preventivně stahuje z trhu v Česku a na Slovensku některé šarže čokoládových vajíček nebo bonbonů Kinder vyrobených v Belgii. Reaguje na možné spojení s několika hlášenými případy salmonely, v žádném z výrobků firmy ale testy tuto bakterii nenašly. Ve středu to uvedla společnost Ferrero. Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění.

Ke stahování výrobků z trhu firma přistoupila krátce před Velikonocemi, kdy se prodej čokoládových vajíček zvyšuje. „Bereme tuto situaci mimořádně vážně,“ uvedla firma. Z prodeje stahuje osm druhů cukrovinek Kinder vyrobených v Belgii s datem minimální trvanlivosti mezi letošním 19. únorem a 27. zářím. Seznam stahovaných výrobků je na webu Kinder.cz.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině online: Rusko převlékne běloruské vojáky do svých uniforem, tvrdí Kyjev

Už zakoupené výrobky lidé nemají jíst a mají kontaktovat firmu na e-mailu [email protected] Na další cukrovinky Ferrero, včetně ostatních výrobků značky Kinder, se opatření nevztahuje, upozornila společnost.

K podobnému kroku Ferrero už dříve v tomto týdnu přistoupilo v Británii. Tamní agentura pro zdravotní bezpečnost podle agentury Reuters uvedla, že bylo zjištěno nejméně 63 případů onemocnění spojených s těmito výrobky a většinou šlo o potíže u dětí mladších pěti let.

Zajímavost :  Firmě Nestlé se z Ruska moc nechce. Morální kodex se někde vytratil

Bakterie salmonela způsobuje průjmové onemocnění salmonelóza. Jeho výskyt zůstává v tuzemsku i Evropské unii v posledních letech stabilní a nezměnila ho ani epidemie koronaviru, uvedl Státní zdravotní ústav. „Od roku 2008 pozorujeme v Česku stabilní trend s průměrnou incidencí 105 případů na 100 tisíc obyvatel za rok,“ píše ve zprávě. Loni se v Česku objevilo 10 085 případů salmonelózy, na 100 tisíc obyvatel tak připadalo zhruba 94 onemocnění.

Celý článek zde