Fiala jedná v Berlíně s kancléřem Scholzem o Ukrajině či výstavbě gigafactory

Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden potvrdilo deníku E15, že Česká republika má k získání tohoto projektu za 120 miliard korun velmi blízko. „Probíhají intenzivní jednání s potenciálním investorem a věříme, že brzy nalezneme shodu na parametrech této investice významné pro region i celou republiku,“ sdělil E15 mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka.    

Volkswagen chce postavit gigafactory v průmyslové zóně v Líních na Plzeňsku. Vláda v minulosti tento záměr opakovaně podpořila, premiérův mluvčí nicméně odmítl nynější jednání s Scholzem předem komentovat.

Vedle hospodářské spolupráce by měl Fiala se svým německým protějškem probrat další společnou podporu válčící Ukrajině. Deník Sächsische Zeitung uvedl, že Fiala by mohl se Scholzem mluvit o německých tancích Leopard 2, o které má Kyjev zájem a na jejichž poskytnutí naléhá několik evropských států v čele s Polskem.  

Elita byznysu 2. díl: MARTIN PELEŠKA – ELEKTROMOBILY

Video se připravuje …

Německý spolkový sněm se ovšem na zaslání obrněných vozidel stále neshodl. Na rychlé dodávky Leopardů 2 Ukrajině tlačí především vládní strana Zelených a opoziční CDU/CSU. Naopak Scholzovi sociální demokraté váhají.

Fiala také ve večerních hodinách vystoupí jako jeden z řečníků na berlínské hospodářské konferenci WELT Economic Summit, kterou pořádá deník Die Welt. „Zúčastní se jí hlavně šéfové velkých mezinárodních firem a pan premiér tam bude mluvit o možnostech investování v České republice,“ řekl E15 Tomáš Medek z oddělení komunikace předsedy vlády.  

Letošní 14. ročník WELT Economic Summitu se zaměří na oblasti, ve kterých se má Německo do budoucna nejrychleji rozvíjet, například na digitalizaci. Akce se zúčastní třeba spolkový ministr financí Christian Lindner nebo výkonní ředitelé společností Allianz, Volkswagen, Deutsche Telekom, Deutsche Bank či Lufthansa. 

Pro Fialu je dnešní cesta třetí návštěvou Berlína od jeho nástupu do úřadu premiéra. Poprvé přijel do Německa loni v květnu, kdy jednal se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Scholzem. V červnu pak vystoupil s projevem na výroční akci Východního výboru německého hospodářství, což je svaz podniků podporujících ekonomické vztahy Německa se střední a východní Evropou.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO