Firmy mohou žádat o dotace na úsporu energií

Publikováno:

24.5.2024

Autor:

API

Ve výzvě OP TAK je připraveno celkem 5 miliard korun

 Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Úspory energie. Firmy a vybrané organizace tak mohou začít žádat o finanční podporu na zlepšení hospodaření s energiemi. Výzvu vyhlásilo 10. května 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP TAK. API bude žádosti přijímat do 31. října 2025. Pro žadatele je připraveno celkem 5 miliard korun.

„Energetické úspory jsou cestou, jak snižovat náklady na energie, zvyšovat naši energetickou bezpečnost a lépe chránit životní prostřední. Snižování spotřeby energií je navíc důležitou součástí modernizace celé české energetiky a také řízeného odchodu od uhlí. Pro konkurenceschopnost českých podniků je klíčové, aby efektivně zaváděly energeticky úsporná opatření. Proto jsme připravili výzvu z Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost na podporu projektů, které se na úspory energií zaměřují. Jde například o instalaci solárních panelů, technologií na vytápění nebo zařízení pro využívání dešťové vody,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zajímavost :  POČASIE: Jasno až polooblačno, ojedinele sa môžu vyskytnúť aj prehánky a búrky

Hlavním cílem výzvy je posun k nízkouhlíkovému hospodářství a celkové snížení úrovně konečné spotřeby energie ČR. „Zajímavé by mohly pro firmy být také realizace projektů na snížení energetické náročnosti budov v podobě zateplení obvodového pláště nebo na modernizaci rozvodů elektřiny, plynu, tepla, chladu a stlačeného vzduchu v energetických hospodářstvích podniků,“ říká Jan Piskáček, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace. „Věříme, že firmy nabídku podpory v oblasti úspor energií v této době jejich nestabilních cen přivítají a zvýší tak svoji odolnost vůči růstu cen elektrické energie a zemního plynu“.

Firmy mohou ve výzvě získat na jeden projekt až 30 milionů EUR zpět formou dotace. Podrobné informace o této výzvě jsou dostupné na: https://www.agentura-api.org/cs/podporovane-aktivity-optak/uspory-energie-optak/uspory-energie-vyzva-ii/.

Zajímavost :  Predikce ceny etherea: Tajemná peněženka koupila 29 000 ETH, býčí signál?

 Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Je tak pokračujícím stěžejním programem na podporu českých podnikatelů s financováním ze strukturálních fondů Evropské unie.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP TAK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem na zelené lince 800 800 777, [email protected]. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Zajímavost :  Prezidentka vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia. Tvrdí, že je v rozpore s Ústavou

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO