Firmy z Agrofertu mají z dotací vrátit 4,6 milionu, ukázaly kontroly ministerstev

ČTK ČTK

Aktualizováno před 7 hodinami

Dvě firmy ze skupiny Agrofert musí vrátit přibližně 4,6 milionu korun získaných z dotací. Kontrola z ministerstva financí odhalila pochybení u šesti jejich projektů. Resort také podal trestní oznámení na hodnotitele jednoho projektu. V pondělí to uvedl server iRozhlas.cz. Podle Agrofertu byla pochybení pouze marginální. Holding podle jeho mluvčího Pavla Heřmanského všechny vratky uznal a zaplatil.

Prověrku jedenácti dotací, které dostaly firmy ze skupiny Agrofert, požadovala Evropská komise kvůli tomu, že při auditu střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) se nekontrolovaly všechny projekty týkající se firem z holdingu. Kontrolu podle iRozhlasu prováděli nejdříve úředníci ministerstva průmyslu a obchodu a poté ministerstva financí.

Zajímavost :  Z tuzemska mizí známé oděvní řetězce. Češi dávají přednost levné rychlé módě

Úředníci prověřovali projekty Výzkumného ústavu organických syntéz (VUOS), který působí v chemickém průmyslu, zemědělských společností Primagra a Farmtec, společnosti Fatra, Kosteleckých uzenin a firmy Penam. Chyby v dotacích našli úředníci u šesti projektů.

Mluvčí holdingu Heřmanský pro iRozhlas uvedl, že u kontrolovaných dotací jde o formální nedostatky, které vznikly například z důvodu přehlédnutí. „Marginálnost pochybení, která nám vytknul auditní orgán, dokazuje i to, že u pětice výzkumných projektů, byla společnosti koncernu Agrofert vyměřena vratka na nejnižších možných úrovních – například 0,01 procenta či 0,14 procenta z výše poskytnuté dotace,“ řekl v pondělí Heřmanský. Holding také podle něj všechny vratky uznal i zaplatil.

Zajímavost :  Senát dal zelenou jednorázovému příspěvku pět tisíc na dítě

U projektů VUOS našli kontroloři pochybení u pěti prověřovaných dotací dohromady za více než 77 milionů korun, vrátit by měl zhruba čtyři miliony. „Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku,“ uvádí zpráva auditorů. Dalších 600 tisíc korun by měl vrátit podnik Farmtec.

Úředníci také zjistili, že VUOS neměl dotaci na jeden z projektů vůbec dostat, protože podle autorů ministerstva financí projekt nesplnil některá požadovaná kritéria. „Projekt měl být vyřazen z hodnocení,“ uvedli.

Zajímavost :  Kde sa stretáva Kollár s Kočnerom a s Rusmi? (komentár)

Celý článek zde