Firmy začaly testovat i očkované. Nařídit povinnou vakcinaci zaměstnanců nechtějí

Například nadnárodní restaurační řetězce testují dlouhodobě, očkování ale nenařizují. „Ze zkušenosti víme, že nejlepší motivací je osobní zkušenost,“ řekl manažer společnosti McDonald´s Rastislav Tesár. „ Ve chvíli, kdy většina našich zaměstnanců kolem sebe zažila nedobrý průběh covidu, ať už u kolegy nebo v rodině, přispělo to k rychlému uvědomění si, jak je důležité být zdravý a chránit zdraví svého okolí,“ dodal.

Zajímavost :  Australská senátorka: Bitcoin bude mainstreamovou technologií

Testování se obecně týká ve zvýšené míře gastronomického a potravinářského sektoru. „Zdraví zaměstnanců je důležité pro bezproblémový provoz pivovaru, testování jsme tedy nepřerušili od jara,“ sdělil mluvčí pivovaru Bernard Radek Tulis. Testování očkovaných i neočkovaných se podle něj netýká jen výroby, ale i administrativy, prodeje, skladu a dalších míst. Očkování považuje firma za soukromé rozhodnutí každého zaměstnance a neplánuje je nařídit.

Aplikace třetí dávky očkování proti covidu – vše, co potřebujete vědět

V Plzeňském Prazdroji se vedení rozhodlo držet vládního nařízení a testuje pouze neočkované, které se k vakcinaci snaží motivovat. „V plzeňském pivovaru jsme během srpna a září ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň zřídili veřejné očkovací centrum bez nutnosti se předem registrovat, kam mohli přijít nejen naši zaměstnanci, ale i široká veřejnost,“ uvedl mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

Řada firem se snaží motivovat zaměstnance k očkování například poskytnutím několika dní volna. Činí tak například developerská skupina Strabag, která začala testovat všechny zaměstnance už minulý týden. Rozhodnutí vlády změnilo interní pravidla jen mírně.

„Testování se týká všech neočkovaných zaměstnanců firmy. V závislosti na vývoji situace v konkrétních regionech však i nadále plánujeme lokálně setrvat u testování všech, tedy i očkovaných, pracovníků,“ uvedla mluvčí firmy Edita Novotná.

Automobilka Škoda Auto nabízí za vakcinaci dva dny volná nebo peníze v benefitním programu, bonus se má týkat i třetí dávky. Podnik teď testuje všechny bez ohledu na očkování.

„V pravidelném týdenním rytmu otestujeme každý týden kolem třiceti tisíc osob. Náklady na testování se pohybují v jednotkách milionů korun,“ přiblížila mluvčí Martina Špittová.

V nošovické automobilce Hyundai se mohou očkovaní testovat dobrovolně. „Minulý týden, před zavedením povinného testování, jsme testovali 1100 očkovaných zaměstnanců. Z nich byl jeden pozitivní. A asi sedmi set neočkovaných. Z nich měli pozitivní test dva kolegové,“ uvedl mluvčí firmy Petr Michník. Přímo ve svém areálu zřídila společnost očkovací centrum, zájem o ně podle Michníka stoupá.

Firmy často využívají samotesty, které si nakoupily už na jaře. „Vzhledem k zásobám testů, které byly nakoupeny za výhodnější cenu ještě před vyprodáním zásob, jsou náklady na testování přiměřené,“ sdělila mluvčí technologické společnosti ABB Markéta Brázdová. Firma podle ní testuje ve výrobních závodech všechny pracovníky včetně očkovaných.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO