Firmy ze západních zemí nesmějí prodávat podíly v ruských energetických projektech a bankách

Po začátku invaze Moskvy na Ukrajinu uvalily západní země a jejich spojenci včetně Japonska na Rusko řadu sankcí. Moskva reagovala mimo jiné tím, že brání zahraničním společnostem působícím v zemi, aby z Ruska odešly, a v některých případech zabavila jejich majetek.

Dekret s okamžitou platností zakazuje investorům ze zemí, které podpořily sankce proti Rusku, prodávat aktiva ve společných podnicích, bankách, strategických subjektech, společnostech vyrábějících energetická zařízení, a v dalších projektech zaměřených na těžbu ropy, zemního plynu, uhlí a niklu.

Putin může v určitých případech vydat zvláštní výjimku, aby se obchody mohly uskutečnit, uvádí se v dekretu. Vláda a centrální banka mají připravit seznam bank ke schválení Kremlem. V dekretu nejsou jmenovitě uvedeni žádní investoři.

Zajímavost :  Češi rabující na Ukrajině. Úřad NCOZ prověřuje dva válečné dobrovolníky, hrozí jim výjimečný trest

Zákaz se týká téměř všech velkých finančních a energetických projektů, v nichž mají zahraniční investoři dosud podíl, a to včetně projektu Sachalin 1 na těžbu ropy a plynu.

Ve čtvrtek ruský státní ropný šampion Rosněfť obvinil ExxonMobil z poklesu těžby v projektu Sachalin 1. Americká energetická společnost předtím v podání pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) informovala, že se chystá převést svůj 30procentní podíl „na jinou stranu“.

Americká firma těžbu ropy a plynu na Sachalinu 1 na ruském Dálném východě provozovala. V roce 2021 projekt produkoval 220 tisíc barelů ropy a plynu denně. Produkce se po západních sankcích na ruský obchod po invazi Moskvy na Ukrajinu snížila na pouhých 10 tisíc barelů denně.

Zajímavost :  Hrozí celosvětový nedostatek pšenice na nejméně tři sezony, řekl ukrajinský ministr zemědělství

Putin podepsal na začátku července dekret, který převádí práva k rozsáhlému plynárenskému a ropnému projektu Sachalin 2 na nově vytvořenou ruskou společnost. Vládní nařízení ze 2. srpna dalo zahraničním investorům v projektu, tedy britsko-nizozemské společnosti Shell a japonským firmám Mitsui a Mitsubishi, měsíc na to, aby se přihlásili o své podíly v novém subjektu. Nový, dnes zveřejněný dekret se netýká projektu Sachalin 2, napsala Reuters.

Společnost Shell hledala možnosti, jak z projektu odstoupit. Tokio si naopak přeje, aby si japonské společnosti své podíly v projektu ponechaly.

Italské banky UniCredit a Intesa, americká skupina Citi a rakouská Raiffeisen nadále hledají možnosti, jak z Ruska odejít. Jiné banky, například Société Générale a HSBC, se už svých ruských aktiv zbavily.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina je připravena zahájit dodávky obilí, čeká na signál

Celý článek zde