Francouzský úřad doporučuje kvůli omikronu posilující dávku už po třech měsících

Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil dospělým přeočkování posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 už po třech měsících. Původně byla tato lhůta pět měsíců. Úřad s doporučením přichází v reakci na variantu omikron, která se šíří mnohem rychleji než varianty předchozí. Události kolem epidemie koronaviru sledujeme v on-line reportáži.

Interiér autobusu ve francouzském Cannes. Nápisy upozorňují, která sedadla nemají cestující obsazovat, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost kvůli šíření koronaviru.

Interiér autobusu ve francouzském Cannes. Nápisy upozorňují, která sedadla nemají cestující obsazovat, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost kvůli šíření koronaviru. | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Výběr dnešních domácích událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.

Také množství hospitalizovaných ve čtvrtek značně pokleslo, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900. 

V posledních dnech se výrazně snížily i denní počty zemřelých. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku.

Poslední zhruba tři týdny se v Česku snižuje nejen celkové množství nově nakažených, ale také počty nových případů za týden v přepočtu na množství obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku kleslo ze čtvrtečních 526 případů nákazy za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel na 506 případů.

Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

20:54

Itálie dnes už druhý den po sobě vytvořila nový denní rekord s 50 599 nově nakaženými. Zemřelo dalších 141 lidí, čímž se oficiální počet obětí v zemi od začátku pandemie zvýšil na 136 386.

18:53

Zdravotníci v Irsku dnes ohlásili 11 182 pozitivních testů na koronavirus za den, což je nejvíce od začátku pandemie. Vytížení nemocnic je teď ale výrazně nižší než loni v lednu, kdy padl předchozí rekord v počtu nakažených covidem-19. Počty nově hospitalizovaných v Irsku nadále pomalu klesají. Rekord v počtu infikovaných dnes padl i v Británii, covid má také přibližně každý desátý obyvatel Londýna, vyplývá z údajů britského statistického úřadu.

16:33

Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes schválilo použití tablety k léčbě covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Molnupiravir se tak stal prvním ústně podávaným lékem proti covidu schváleným v této asijské zemi. Přípravek by měl být podle ministerstva ve zdravotnických zařízeních k dispozici už v pondělí.

15:32

Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil dospělým přeočkování posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 už po třech měsících. Původně byla tato lhůta pět měsíců. Úřad HAS radí francouzské vládě v boji s koronavirem a se svým doporučením přichází v reakci na variantu omikron, která se šíří mnohem rychleji než varianty předchozí. Uvedla to dnes agentura AFP.

Ke zkrácení lhůty na tři měsíce přivedly úřad studie, ze kterých vyplynulo, že vakcíny mají po dobu jednoho až dvou měsíců 80procentní účinnost proti nezávažným formám varianty omikron. Pak ale svou účinnost ztrácejí rychleji než u předchozích variant. Čtyři měsíce od očkování vakcínou Pfizer účinnost klesá na 34 procent, s posilující dávkou vakcíny se ale zvýší na 75 procent.

15:19

Jihoafrická republika přestává trasovat kontakty lidí pozitivně testovaných na covid-19. Většina obyvatel už se tam s nemocí totiž setkala, uvedl zdravotnický úřad v oběžníku zaslaném ve čtvrtek do regionů. Nadále se budou dohledávat jen kontakty související s významnými ohnisky nákazy, jako jsou školy, domovy sociální péče, věznice nebo velké společenské akce. O rozhodnutí dnes informovala agentura AFP.

Zajímavost :  Inflace bude klesat, můžou ji pokrýt krátkodobé dluhopisy, říká Petr Šimčák

„Trasování kontaktů bude s okamžitou platností ukončeno, výjimkou jsou klastry a pozitivní testy v uzavřených zařízeních,“ uvedl zdravotní úřad. „Podíl lidí, kteří si vytvořili imunitu, ať už díky nákaze nebo prostřednictvím očkování, je vysoký,“ dodal. Velká část nakažených prodělá nemoc bez příznaků a jen malý podíl případů nákazy se prokáže testem, pokračuje úřad ve zprávě.

Pokud byl někdo v kontaktu s nakaženým, má se jít nechat otestovat jen pokud se u něj projeví příznaky nemoci covid-19. V opačném případě stačí, když se bude pět až sedm dní vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí a důsledně si zakrývat ústa a nos.

14:48

Aerolinky Lufthansa, Delta a United zrušily desítky letů. Jejich piloti a personál buď onemocněli variantou covidu omikron, anebo jsou v karanténě.

14:30

Podle německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha bude podíl nakažených novou variantou omikron v příštích dnech strmě narůstat. Obyvatele proto vyzval, aby v čase vánočních oslav učinili maximum, aby se vyhnuli nákaze. Německé úřady předpovídají v souvislosti s omikronem další vlnu onemocnění, zatím ale v zemi dominantní variantou zůstává delta.

14:29

Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze dnes okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Provoz tak dnes k 12:00 ukončila například odběrová místa ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka, jak nemocnice avizovaly na svých webech. Termíny pro podstoupení testu na nákazu koronavirem před Vánocemi byly ve většině nemocnic v metropoli obsazené už od začátku týdne. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

Na odběrovém místě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) dnes poslední zájemce pracovníci zdravotnického zařízení otestovali v 11:00 hodin. Opět se odběrové místo v Šrobárově ulici otevře na čtyři hodiny v neděli. Termíny nabízené na Štěpána byly k dnešní 13. hodině obsazené zhruba z poloviny, přitom před dvěma dny ukazoval rezervační systém nemocnice, že jsou všechny termíny plné.

12:25

Čínské úřady potrestaly 26 politických představitelů za to, že nedokázali zabránit šíření koronaviru v asi 13milionovém městě Si-an, které je od čtvrtka v přísné uzávěře. Podle agentury AFP o tom informovala čínská disciplinární komise.

Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii politikou „nulové tolerance“, což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Tato strategie zároveň znamená velký tlak na místní představitele. Úředníci, jimž se šíření koronaviru v provincii nebo ve městě vymkne kontrole, jsou často káráni nebo propouštěni. Peking na druhou stranu zvládá díky těmto přísným krokům udržet šíření koronaviru pod kontrolou.

11:45 Praha

Místa, kde jsou v Praze prováděny testy na covid-19, mají i během vánočních svátků plno. Kdo potřeboval dnes absolvovat test i bez rezervace, mohl dopoledne zkusit přijít třeba do Všeobecné fakultní nemocnice. U testovacího místa Na Bojišti ho ale čekala víc než hodina čekání ve frontě. Po 10:00 na test čekalo asi 40 lidí, kteří neměli rezervaci. Byli mezi nimi i cizinci. Testovací místo

10:11 Vlajka Ruské federace.

Požár v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Astrachani na jihu Ruska si dnes vyžádal dvě oběti, informovala agentura Interfax. Podle prvotních informací vzplálo nemocniční vybavení, patrně ventilátor. Při požáru zemřeli dva ležící pacienti. Plameny v nemocnici se rozšířily na ploše asi 15 metrů čtverečních a již se je podařilo uhasit.

Zajímavost :  Kompletní daňový kalendář. Daňové přiznání je nutné dodat nejpozději do 1. dubna

09:36

V Karlovarském kraji přibylo za týden 872 nákaz koronavirem, o pětinu méně než před týdnem. Kraj má dál nejnižší týdenní incidenci v ČR – teď je 297.

09:32

V Moravskoslezském kraji se za týden nakazilo covidem 6107 lidí. Oproti minulému týdnu je to pokles. Pandemie je v kraji už několik týdnů na ústupu.

09:32

V Královéhradeckém kraji bylo v předchozích sedmi dnech potvrzeno 2861 nových případů nákazy nemocí covid-19, o 1182 méně než týden předtím.

09:25

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2991 nákaz novým koronavirem. V předchozím týdnu jich bylo 4558. Epidemie čtvrtý týden slábne.

09:16

V Plzeňském kraji přibylo za týden 2350 nákaz koronavirem, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesá i týdenní incidence – nyní je 398, před týdnem 550.

09:07

V Pardubickém kraji bylo za předchozích sedm dní potvrzeno 2653 nových případů nákazy koronavirem. Je to o 1454 méně než v předchozím týdnu.

08:36

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3071 případů covidu-19, minulý týden bylo 4590 nově nakažených. Epidemie v kraji čtvrtý týden slábne.

08:35

Na jižní Moravě přibylo za týden 5416 případů covidu, o 2818 méně, než o týden dřív. Týdenní incidence klesla z 689 na 452 nákaz na 100 tisíc lidí.

08:08

Nárůst počtu pozitivních případů covidu-19 na Vysočině třetí týden zpomaluje. Za posledních sedm dní přibylo 2909 nakažených, 33 lidí zemřelo.

08:08 Praha

V Praze za uplynulý týden přibylo 6515 případů covidu, což je o pětinu méně než předchozí týden. Nadále klesá i počet úmrtí a incidenční číslo.

07:45

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

Kraj

Počet případů

Liberecký

628

Ústecký

592

Vysočina

572

Středočeský

553

Zlínský

529

Královéhradecký

519

Moravskoslezský

512

Pardubický

507

Praha

488

Olomoucký

474

Jihočeský

473

Jihomoravský

452

Plzeňský

398

Karlovarský

297

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

07:38

V Ústeckém kraji přibylo za uplynulý týden 4836 případů covidu. To je o 1226 nemocných méně než za předchozí týden a nejméně za posledních 6 týdnů.

07:38

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali v posledním týdnu 3247 nových případů koronaviru. Je to téměř o 2000 méně než za stejné období o týden dříve.

07:38

V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2778 nových případů covidu. To je nejméně za posledních 5 týdnů a o čtvrtinu méně než před týdnem.

07:37

Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. V tomto týdnu se již množství úmrtí pohybovalo většinou kolem 70 za den.

07:36

Ve čtvrtek přibylo v ČR 7353 případů covidu, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Také počet hospitalizovaných ve čtvrtek značně poklesl, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900.

07:35

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 35 431 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 50 968. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 265,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco minulý týden byla tato hodnota 331,8. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

Zajímavost :  Škoda Auto bude mít delší vánoční prázdniny. Výrobu zahájí až 10. ledna

07:32 Ilustrační foto.

Austrálie začátkem ledna zkrátí interval před podáním třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení australského ministra zdravotnictví Grega Hunta o tom informuje agentura Reuters. Austrálie se nyní potýká s prudkými přírůstky nakažených koronavirem, což je poháněno variantou omikron. Od 4. ledna bude třetí dávka vakcíny proti covidu-19 v Austrálii zpřístupněna lidem starším 18 let, kteří obdrželi druhou dávku vakcíny před čtyřmi měsíci. Koncem ledna bude tento interval zkrácen na tři měsíce.

07:26

New York výrazně omezí kapacitu letošního silvestrovského večírku na náměstí Times Square. Ve čtvrtek to oznámil starosta New Yorku Bill de Blasio. Krok zdůvodnil prudkým nárůstem počtu případů koronaviru v souvislosti s velmi nakažlivou variantou omikron, píše agentura Reuters. Koronavirus na newyorské oslavy příchodu nového roku vrhá stín již druhý rok v řadě. Na přelomu loňského a letošního roku ve Spojených státech vrcholila silná zimní vlna epidemie, a žádný velkolepý večírek se proto na Times Square nekonal. V předpandemických letech však tuto rušnou manhattanskou křižovatku plnily davy (snímek je z roku 2019). 

Foto: Reuters

07:25 Ilustrační foto.

Ekvádor zavede povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít děti do pěti let a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat. Ti však budou muset své důvody prokázat patřičným lékařským potvrzením. Důvodem pro zavedení povinnosti jsou obavy z rychle se šířící nakažlivější varianty koronaviru omikron. Povinné očkování plánují také Rakousko a Německo, píše stanice BBC.

07:25

Současné opatření proti šíření epidemie covidu-19 včetně neprodloužení nouzového stavu jsou podle členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Dagmar Dzúrové nastavená jen na aktuální stav, tedy na variantu delta. Kvůli zvýšení přenositelnosti varianty omikron lze však podle ní očekávat vysoké počty nemocných v jednom čase a zásadní zatížení společnosti. Česko by podle ní mělo zůstat v nouzovém režimu a přijmout včas přísnější opatření tak, jako to dělají jiné země.

07:16

Jak se mění pravidla během svátků? Nabízíme přehledného průvodce.

07:15

Přehled hlavních událostí:

  • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.
  • S povinným očkováním proti covidu-19 souhlasí 52 procent Čechů, 42 procent lidí je proti.
  • Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince.
  • U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je podle nové britské studie o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni než u nákazy variantou delta.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 2 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde