Grayscale: Bitcoin ETF mohou výrazně změnit poměr nabídky a poptávky bitcoinu

Podle nedávno zveřejněné analýzy společnosti Grayscale mohou spotové Bitcoin ETF zásadně změnit poptávkově-nabídkový poměr kryptoměn a vyrovnat prodejní tlak spojený s halvingem bitcoinu.

Grayscale: Bitcoin ETF a doba po halvingu

Bitcoin se nachází na prahu dalšího významného momentu. Již v dubnu letošního roku nastane halving, který historicky vede k období cenového růstu. Kryptoměnový správce aktiv Grayscale však ve své nejnovější analýze upozorňuje na nový faktor, který by mohl v nadcházejícím období významně ovlivnit výkonnost bitcoinu.

Halving bitcoinu, událost snižující odměnu za těžbu bloku na polovinu, která se koná zhruba každé čtyři roky, tradičně zpomaluje přísun nových mincí do sítě a ovlivňuje nabídku. Nastavený deflační mechanismus vede k 50% snížení příjmů těžařů, zatímco náklady na těžbu zůstávají stejné nebo dokonce rostou. Prodejní tlak, který vzniká jako reakce na nákladové tlaky, obvykle zvyšuje nabídku a tlačí ceny dolů.

Zajímavost :  Tlak na kvalitu vysokých škôl. Čím lepšie výsledky bude mať škola, tým vyššiu dotáciu dostane

Aktuální míra těžby 6,25 BTC na blok představuje ročně přibližně 14 miliard amerických dolarů. Společnost Grayscale ve své zprávě uvádí, že aby se udržely současné ceny, je třeba během stejného období generovat nákupní tlak v hodnotě 14 miliard dolarů. Po dubnovém halvingu se však tyto požadavky sníží na polovinu.

Zavedení Bitcoin ETF na Wall Street, jak uvádí společnost Grayscale, by mohlo sloužit jako protiváha prodejnímu tlaku těžařů bitcoinu. Tyto fondy by mohly významně absorbovat prodejní tlak tím, že přinesou nový stabilní zdroj poptávky, což by mohlo přetvořit tržní strukturu bitcoinu a pozitivně ovlivnit jeho cenu v následujícím období.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Poptávka po Bitcoin ETF je silná. Nedávno spuštěné produkty dokončily svých prvních 20 obchodních sezení 9. února, přičemž dosáhly milníku 10 miliard dolarů v spravovaných aktivech (AUM) za pouhý měsíc.

Zajímavost :  Krypto za centy, které mohou v lednu explodovat

Dubnový halving

Historické události halvingu bitcoinu a nedávné zavedení Bitcoin ETF vytváří zajímavou dynamiku na trhu s kryptoměnami. Halving, který snižuje odměnu za těžbu na polovinu a tím omezuje přísun nových mincí, tradičně vede k cenovému růstu.

Například druhý halving v roce 2016 transformoval Bitcoin z undergroundové kryptoměny na legitimní třídu aktiv, což vyústilo ve výrazný cenový růst v následujícím roce. Třetí halving v roce 2020 pak přilákal pozornost investičních miliardářů a vedl k dalšímu cenovému ATH v následujícím roce​​. Vstup Bitcoin ETF na trh by mohl být dalším faktorem, který ovlivní výkonnost bitcoinu po dubnovém halvingu.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 49 928 USD dle KMC.

Závěr

Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na naše sociální sítě. Neváhejte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zajímavý obsah. Celou analýzu společnosti Grayscale naleznete pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Zajímavost :  Bitcoin Fear & Greed Index dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2021

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO