Hackeři už dokáží uchvátit počítač i přes textový soubor. Nebezpečné jsou nevyžádané e-maily s Wordem

Je to už notoricky známá věc. Pokud nechcete, aby váš počítač ovládli snadno hackeři, nesmíte v nevyžádaných e-mailech otevírat přílohy s příponou exe. Kyberbezpečnostní experti nyní varují před zcela novou hrozbou. A to útoky přes dokumenty z aplikace Word. Na nově objevenou zranitelnost kancelářského balíku Microsoft Office upozornila kyberbezpečnostní společnost Check Point. Zranitelnost byla nazvána Follina.

K útokům lze použít obyčejný wordový dokument využívají vzdálené šablony, která načte soubor HTML ze vzdáleného serveru a následně může spustit PowerShell.

„Ke zneužití zranitelnosti stačí, aby oběť jen otevřela škodlivý wordový dokument a útočníci získají vzdálený přístup k počítači, který mohou zcela ovládnout,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineer EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zranitelné jsou verze Microsoft Office 2013, 2016, 2019, 2021 a některé verze Office, které jsou součástí předplatného Microsoft 365 v systémech Windows 10 a Windows 11.

Zajímavost :  Kladno mění tvář - rostou nové části a ožívají brownfieldy. Bydlení kousek od Prahy!

Útočníci mohou na napadeném počítači vzdáleně spouštět škodlivý kód a také získat nad zařízením plnou kontrolu.

Check Point upozorňuje, že v některých antivirových produktech existují technologie pro emulaci a extrakci hrozeb, takže uživatelé mohou bez obav kliknout i na podobný škodlivý soubor a bezpečnostní technologie soubor analyzují a vyčistí od všech hrozeb, aby byl stoprocentně čistý. Přitom vše probíhá prakticky v reálném čase, aby uživatel mohl nerušeně a bezpečně pracovat. Zároveň dostane informaci, jestli byly nalezeny nějaké hrozby.

Potvrzují to i bezpečnostní odborníci ze společnosti Security Avengers, kteří zranitelnost analyzovali.

„Pokud máte řešení, které disponuje funkcí extrakce potenciálně rizikových prvků ze stahovaných souborů (ať už na koncové stanici nebo na perimetru), jste proti takovému pokusu o exploitaci chráněni. Například v případě produktů Check Point lze vidět, že při stažení souboru s defaultní politikou došlo k extrakci OLE objektu, který byl smazán a bitmapový objekt převeden na PNG obrázek, který v souboru zůstal,“ říká David Pecl, bezpečnostní konzultant ve společnosti Security Avengers.

Zajímavost :  Škoda Auto se vrací na ukrajinský trh, opět se rozběhne tamní montážní závod

Pokud nechcete investovat do dražších programů, stačí se držet pár rad.

Nikdy neotvírejte neočekávané dokumenty, a to ani když jsou od známých odesílatelů.

Pokud to není nezbytně nutné, nikdy nevypínejte chráněný režim u dokumentů, které pochází z internetu nebo e-mailu.

Neotvírejte soubory .rtf, které pocházejí z internetu, a to ani v režimu náhledu.

Používejte bezpečnostní řešení s extrakcí a emulací hrozeb, které vás ochrání i před škodlivými soubory a zajistí, že se nemusíte bát na dokumenty kliknout.

Zajímavost :  Dominik Stroukal: Regulace finfluencerů by mohla zachránit miliony

Podrobnosti se lze dočíst ZDE.

(ede)

Celý článek zde