Hasiči zastavili postup požáru v Českém Švýcarsku, zapojí se italská letadla

„Setrváváme na stejných pozicích, nemuseli jsme nikam ustoupit,“ uvedl Rudolf. Pomocí těžebních strojů se podařilo vytvořit bezpečnostní pás na České cestě.

Před ohněm brání hasiči obce Hřensko, Vysoká Lípa, Mezná a Mezní Louka, odkud se museli evakuovat jejich obyvatelé a také turisté. Noční obranu poskytují také obci Janov, kde zatím její obyvatelé zůstávají. V součtu bylo kvůli živlu evakuováno 450 lidí.

Zajímavost :  Měla by padnout iluze, že vláda může kompenzovat dopady inflace všem, bilancuje guvernér Rusnok

Kvůli hašení je zavřené jezero Milada

U požáru na místě zasahuje téměř 500 hasičů, další je postupně střídají. Ve středu hasilo požár sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Do hasebních prací se od rána zapola i dvě hasicí letadla Canadair z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. Jsou schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny, čerpat ji budou z jezera Milada u Ústí nad Labem.

Zajímavost :  Stav silnic je v Česku tristní, ukázalo srovnání zemí EU. Zlepšuje ho hustá železnice

Pro veřejnost je tak jezero  do odvolání uzavřeno. Dohled nad vodní plochou bude provádět poříční oddělení policie. „Vstupovat se nesmí do vody, okolo ní se lidé mohou pohybovat,“ řekla Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který je správcem vodní plochy.

Záběry z boje s plameny v Českém Švýcarsku během posledního dne

Video se připravuje …

Boj hasičů s požárem v Českém Švýcarsku (sestřih z 27. 7.)

Požár se rozšířil i do Německa

S mohutnými požáry se potýká i Německo. V Národním parku Saské Švýcarsko u hranic s Českem hoří na ploše asi 250 hektarů, požár se tam rozšíříil z Česka. V noci s plameny bojovalo 148 hasičů. 

Další požár zuří na jihu Braniborska. Bojuje s ním 440 hasičů, kteří se snaží dostat pod kontrolu oheň na ploše 500 hektarů. Zasažených je ale až 850 hektarů, jelikož oheň zůstává v některých částech ukrytý pod zemí. Hasiči proto musí z bezpečnostních důvodů pracovat z cest.

Zavřené přechody, zákaz vstupu do lesů

Do Německa se lidé již přes Hřensko nedostanou. Využít lze podle mluvčího přechod na Cínovci či v Petrovicích, případně se lze do Německa dostat po dálnici. Uzavřen je také příjezd do Vysoké Lípy z Jetřichovic, do obce Janov se mohou starousedlíci dostat z Děčína. Zavřená je také cesta ze Hřenska do Mezné a Mezní Louky.

Ústecký kraj naopak odmítl dřívější zprávy, že vyhlásil plošný zákaz vstupu do lesů na svém území. „Krajský úřad Ústeckého kraje doposud nevydal žádný plošný zákaz vstupu do lesů na území Ústeckého kraje a ani tak výhledově činit nebude,“ uvedl úřad. Správa národního parku oznámila uzavření několika turistických tras.

Mimo záchranné složky a místní začal platit zákaz vstupu do oblasti v okolí požárů na saské straně. Porušení zákazu vstupu do lesů je Sasy pokutováno v rozmezí od 2500 do 10 tisíc eur. Hasiči z obou stran hranice si vzájemně pomáhají, na české straně od vypuknutí požáru pusobili i němečtí hasiči, v Sasku teď naopak pomáhají Češi. 

Celý článek zde