Hodnota kryptoměn spadla pod bilion dolarů. Bitcoin propadl pod 24 tisíc dolarů

Cena bitcoinu spadla jen od začátku roku téměř o polovinu. Přitom ještě v březnu se tato digitální mince obchodovala na kryptoměnových burzách až za 49 tisíc dolarů. Cenu táhne dolů letošní averze investorů a spekulantů k rizikovějším aktivům. Podobně jako bitcoin zaznamenaly v posledních měsících výrazně propady akciové trhy, zejména kurzy akcií ztrátových technologických firem.

„Stále více slyšíme předpovědi, že se bitcoin propadne k 15 tisícům dolarů či pod 10 tisíc dolarů. To naznačuje, v jakém makroekonomickém prostředí se krypto poprvé za dobu své existence nachází a také, jaký na trhu panuje strach,“ řekl agentuře Bloomberg Antoni Trenchev, šéf firmy Nexo, která v oblasti kryptoměnových trhů podniká.

Zajímavost :  Šéf České pošty Knap skončí ve funkci v září, důvodem prý není schůzka s lobbistou Redlem

Rizikovějším aktivům nenahrává makroekonomická situace, zejména vysoká inflace. Ta se v květnu vyšplhala ve Spojených státech v meziročním srovnání na 8,6 procenta. Na takový vývoj nejspíš americká centrální banka v letošním roce zareaguje poměrně razantním zvyšováním úrokových sazeb a celkovým obratem v měnové politice, která v předchozích letech podporovala ekonomiku dodáváním likvidity. 

Právě takové prostředí, tedy přebytek peněz na trzích a takřka nulové úrokové sazby, nahrávalo v předchozích dvou letech spekulativnímu chování. Významným impulzem byl zásahy Fedu na podporu americké ekonomiky po příchodu pandemie na jaře 2020.

Kromě bitcoinu padají ceny i dalších oblíbených kryptoměn, například etherea. Kurz se na úvod týdne pohyboval okolo 1220 dolarů. To je dokonce o 67 procent níže než počátkem roku. Taktéž populární Binance Coin burzy Binance letos odepsal téměř 60 procent.

Z údajů serveru coinmarketcap vychází, že celková tržní hodnota kryptoměn se dostala pod jeden bilion dolarů. Pod touto úrovní se nacházela naposledy na začátku loňského roku.

Zajímavost :  Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií

Digitálním měnám kromě makroekonomické situace škodí také vážné problémy jednoho z významných kryptoměnových projektů. Americká kryptoměnová firma Celsius Network v pondělí oznámila, že pozastavuje výběry peněz a převody mezi účty. Jako důvod uvedla „extrémní podmínky na trhu“ a potíže s likviditou.

Společnost klientům nabízela nadprůměrné úročení uložených peněz díky operacím s kryptoměnami a bez zastavení výběrů by nedokázala dostát svým závazkům.

Zajímavost :  Tie isté odposluchy aj záznamy. Po takmer roku od obvinenia Čurillu si spomenuli aj na operatívcov

Celý článek zde