Hornické město Krupka nedaleko Teplic nesouhlasí se stanovením průzkumného území…

Hornické město Krupka nedaleko Teplic nesouhlasí se stanovením průzkumného území za účelem zjištění zásob lithia a dalších nerostů. Proti případné těžbě se chce město bránit.

Informovala o tom radnice na webu. Krupka je jako součást Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Záporné stanovisko vydalo město už v roce 2019. Teď se na Krupku obrátilo ministerstvo životního prostředí s dotazem, jak se ke stanovení průzkumného území staví. „Postoj vedení Krupky je jasný a rada města s tímto plánem, který zadala vláda ČR, stále zásadně nesouhlasí,“ uvedlo město s tím, že by těžba znamenala pro rozvoj Krupky katastrofu.

Argumentem proti těžbě je podle Krupky to, že se stát rozhodl chránit památky světového významu, proto by zároveň neměl dělat aktivity, které je reálně ohrožují. „Od samého začátku upozorňujeme na závazky České republiky vyplývající z památkové ochrany Hornické krajiny Krupka. V žádném případě nechceme přijít o členství v tomto světovém prestižním společenství kulturních památek,“ uvedl místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka náš domov).

Zajímavost :  Sklizeň ovoce loni klesla o 26 procent, jablek bylo nejméně od roku 2011

Obava panuje z toho, že by nákladní doprava projížděla přes městskou památkovou zónu a další ulice, přes které by mířila k plánovaným průzkumům. V navrhovaném průzkumném území je několik lokalit chráněných z hlediska ochrany přírody a krajiny a z hlediska ochrany vod, jde především o součásti soustavy chráněných území Natura 2000, uvedl Kadlec. „Tento kraj si zaslouží zlepšování životního prostředí, nikoliv pravý opak,“ zdůraznil.

Zajímavost :  Průzkum: Mírná většina menších podniků a živnostníků je pro přijetí eura

K plánované těžbě lithia a stavbě zpracovatelského závodu v Krušných horách dostal krajský úřad přes sto připomínek, několik námitek a stanovisek. Začátek těžby se předpokládá v letech 2026 až 2028. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě, v lokalitě jsou tři procenta světových zásob. Připravovaná těžba vyvolává obavy místních ze zhoršení kvality života, dopadů na krajinu či vlivu na podzemní vody. Premiér Petr Fiala (ODS) při loňské návštěvě regionu uvedl, že lithium vnímá jako strategickou surovinu a jeho těžbu jako zásadní pro restart Česka. (ČTK)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Moratorium Liberty Ostrava pokračuje, firma předloží věřitelům plán

Doporučujeme ke čtení také :