Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,88 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách.

Průměrný nabídkový úrok 4,88 % je počítaný k 4. dubnu pro úvěr do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,26 procentního bodu, od konce loňského roku už o 1,07 procentního bodu. Loni v květnu byla na úrovni 2,4 %. 

Překonání pětiprocentní hranice se zdá být jen otázkou času. Tak vysoko byly ceny hypoték naposledy v roce 2010. 

Inflace dál roste, čeká se i další zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Bankovní rada zvýšila základní sazby naposledy na konci března o půl procentního bodu, na dalším zasedání v květnu je zřejmě znovu zvýší. To znovu zdraží úvěry a tedy i hypotéky

„O dalším vývoji sazeb rozhodne to, jak se bude vyvíjet inflace, přičemž inflační tlaky ze strany růstu cen energetických surovin, růstu cen komodit a potravin jsou a budou letos enormní. Sazby hypoték tedy za nedlouho vystoupají nad pětiprocentní hranici a nelze vyloučit ani jejich postupné přiblížení k šesti procentům,“ říká Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance.

Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 3,5 milionu korun už při splatnosti na 25 let lehce přesahuje hranici 20 tisíc korun. „To není pro každého. Kvůli vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry opět produktem pouze pro vysokopříjmové části obyvatel,“ podotýká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zajímavost :  Bohemia Interactive prodalo filmová práva na svou nejúspěšnější hru. Koupili je Britové

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru za 5,08 %. Jednoleté fixace jsou v průměru za 5,06 %, pětileté za 4,78 % a desetileté za 4,62 %.

Zájem o delší fixace přitom chladne – alespoň podle dat hypotečního online tržiště Zaloto. Lidé tedy spíše očekávají, že úroky nevydrží dlouhé roky tak vysoko, jak jsou dnes. „Délka požadované fixace se stále výrazněji zkracuje a v březnu už se přiblížila čtyřem rokům. Průměrná délka fixace klesá již téměř půl roku v kuse a tento pokles nyní ještě zrychluje, když se jen od ledna zkrátila o půl roku,“ říká Vojtěch Prokop ze Zaloto.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Covid otevřel hranice, zákazník už nerozlišuje mezi Mallem a Amazonem, říká Hana Součková ze SAP

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |