Index Fear & Greed bitcoinu dosáhl svého 100denního minima

Den po schválení spotových ETF na bitcoin se index Fear & Greed dostal do hodnot extrémní chamtivosti, která historicky předpovídala blížící se propad. Ani tentokrát se ukazatel nemýlil. Po schválení se cena bitcoinu propadla skoro o 10 000 USD a i index se vrátil do neutrálního pásma.

Hodnota se propadla až na číslo 48, což je 100denní minimum. Naposledy měl index hodnotu 47 v době kolem podání žádostí o spotová ETF (16. října 2023). Tehdy se ale obchodoval za 28 500 USD. Podle některých analytiků se jedná o reakci na nenaplněná očekávání po schválení spotových ETF na bitcoin.

Vypadá to, že většina očekávala raketový boom ceny a možná i pokoření ATH (all-time high). Při pohledu do historie indexu Fear & Greed vidíme 11. listopadu 2021 hodnotu 77. Tedy extrémní chamtivost den po historickém maximu bitcoinu přes 69 000 USD. Letos dosáhl index hodnoty 76 přesně den po schválení spotových ETF.

Zajímavost :  Antirúškari v akcii. Kotlárovi pomáhal zakladať komisiu na kontrolu covidových opatrení Harabin

Jak se index Fear & Greed počítá?

Jako vstupní hodnoty používá index volatilitu (váha 25 %). Porovnává aktuální hodnotu s průměrnými hodnotami za poslední 30 a 90 dní. Dalším parametrem jsou aktuální objemy a dynamika trhu (25 %). Opět se porovnávají s průměrnými hodnotami za poslední 30 a 90 dní. Do hry vstupují i sociální sítě (15 %).

Respektive aktuálně pouze X (dříve Twitter). Počítá příspěvky a jejich interakce v různých časových rámcích. Dalších 15 % by teoreticky náleželo průzkumu na Strawpoll.com, ale ten je dočasně pozastavený. 10 % pak doplní dominance a 10 % je výstup z Google Trends a vyledávání všeho kolem bitcoinu.

Zajímavost :  Nedostatok času a záujmu. Doktorandom vadí prístup školiteľov

Co nám to tedy říká?

Index je poměrně dynamický a velice rychle reflektuje náladu na trhu. Evidentně je jeho algoritmus poměrně sofistikovaný a bere v potaz více úhlů pohledu. Minimálně z něj lze čerpat signály varování před krátkodobou FOMO. Aktuálně by šel vyčíst jako vyčkávání na další posun. Pomůže snad blížící se halving znovu dostat bitcoin do zpráv a vyhledávání?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  SNS v tom má jasno. Navrhuje obnoviť skupiny priateľstva s Ruskom a Bieloruskom

Doporučujeme ke čtení také :