Inflace v březnu zrychlila na 12,7 procenta, je nejvyšší od května 1998

Praha – Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. Analytici podobný vývoj očekávali. Předpokládají, že inflace zřejmě nadále poroste a kolem poloviny roku může dosáhnout až 15 procent.

„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému březnu o 12,7 procenta. Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 44,50 Kč za litr a nafta za 47 korun za litr,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Přírůstek indexu spotřebitelských cen v Česku (v procentech) - meziroční hodnoty. V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny meziročně o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu podle statistiků opět ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení, vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,4 procenta, vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta a tuhých paliv téměř o pětinu. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde statistici zaznamenali nárůst o necelých 22 procent. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší ceny mouky o 30,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 procenta, másla o 31,9 procenta a brambor o 21,4 procenta, uvedli statistici. Oděvy byly oproti loňskému březnu dražší o téměř 20 procent a obuv o 15,4 procenta.

Inflace zřejmě nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze přitom očekávat kolem poloviny roku. Po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku. Navíc dnešní data jsou zároveň impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z reakcí ekonomů na dnešní údaje o březnové inflaci.

„Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících. Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 procent a klesat začne teprve až v závěru roku,“ uvedl hlavní ekonom Credita Petr Dufek. V průměru ceny letos podle něj vzrostou přibližně o 12 procent. „Tak vysoký růst cen s největší pravděpodobností mzdový růst v ekonomice nepřekoná, a proto dojde i k citelnému poklesu reálné kupní síly domácností. Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulzem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb,“ dodal.

Zajímavost :  Ropa mírně zlevňuje kvůli vyhlídkám na růst exportu z Íránu

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je třeba počítat ve druhém čtvrtletí s vysokým meziročním růstem spotřebitelských cen. „Inflace by mohla kulminovat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí kolem 15 procent, ale tyto odhady je nutné brát s rezervou. Velmi prudký růst cen výrobců navíc ukazuje, že velmi vysoká inflace bude přetrvávat i ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl.

„Inflace nejspíše neřekla poslední slovo a v nejbližších měsících bude ještě stoupat. Otázkou je, zda se zastaví na 14 nebo 15 procentech. K jednociferným hodnotám se letos pravděpodobně již nevrátí,“ odhadl i hlavní ekonom Deloitte David Marek. Pohled napříč inflačním košem podle něj ukazuje, že inflace se netýká jen energií, ale rozlila se do téměř celé ekonomiky. „Tam, kde se obvykle ceny měnily z měsíce na měsíc o desetiny procenta, dnes dochází ke zdražování o jedno či dvě procenta,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je kvůli konfliktu na Ukrajině poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne. „Prozatím předpokládám 14,5 procenta v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 procent a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent,“ uvedl. Nyní je základní úroková sazba ČNB pět procent.

Zajímavost :  Rusko, USA aj Čína sa vzácne zhodli. Jadrová vojna sa nesmie nikdy rozpútať

„Zhruba v polovině roku by se dnešní trend mohl zlomit a ceny by mohly zmírňovat svůj růst. Je ale velmi těžké předpovídat ekonomické ukazatele, když v Evropě probíhá válka. Její vliv nejen na hospodářství a politiku je nezměrný. Momentálně prožíváme nejméně stabilní období od vzniku samostatného Česka,“ uvedla ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Reklama

Celý článek zde |