Inflace v Rusku v květnu podle statistického úřadu klesla na 17,1 procenta

Moskva – Meziroční míra inflace v Rusku v květnu klesla na 17,10 procenta z dvacetiletého maxima 17,83 procenta v dubnu. Vyplývá to z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Ruská ekonomika se nyní potýká s problémy v důsledku sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalují západní i další země.

Ruská centrální banka bude v pátek jednat o nastavení své měnové politiky. Podle agentury Reuters se očekává, že sníží svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 11 procent.

Zajímavost :  Verili, že biznis príde z Ruska. Skončili zadlžení v konkurze

Centrální banka podle agentury AFP předpokládá, že v celém letošním roce by inflace mohla dosáhnout 23 procent. V příštím roce banka počítá s poklesem inflace a v roce 2024 s jejím návratem ke svému čtyřprocentnímu cíli.

Centrální banka krátce po zahájení útoku na Ukrajinu více než zdvojnásobila základní úrokovou sazbu na 20 procent z předchozích 9,5 procenta, aby podpořila kurz rublu a omezila inflační tlaky. Od té doby již ale základní úrok snížila na 11 procent, aby tak podpořila ekonomickou aktivitu.

Zajímavost :  V neděli začne platit na regionálních železničních tratích upravený jízdní řád

Reklama

Celý článek zde |