INFOGRAFIKA: Němci mění podmínky pro vstup do země, opatření dopadne i na Česko

Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Nadále platí při cestách z rizikových oblastí plošná povinná karanténa, kterou lze ukončit po pěti dnech dalším negativním testem.

Pandemie koronaviru tento rok výrazně omezila cestování po celém světě. Na podzim česká vláda hranice na rozdíl od jarní vlny neuzavřela, pro Čechy ale představují komplikace hlavně nařízení ostatních států, většina zemí EU zařadila Česko na svůj karanténní seznam.

Podmínkou cestování jsou tak většinou negativní testy na koronavirus či karanténa po příjezdu. České ministerstvo zahraničí doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech.

Jak je to s cestováním v praxi

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem informací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat, respektive vracet se z nich zpět do Česka. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥. Infografiku lze také oddalovat či přibližovat.

O čem svědčí český semafor

Čeští cestovatelé musejí brát v potaz, že semafor ministerstva zahraničí není nadřazen vnitrostátním podmínkám jednotlivých členů unie. Semafor navíc znázorňuje jen podmínky, které platí pro návrat českých občanů z jednotlivých zemí. Nevypovídá ale o tom, zda či za jakých podmínek ostatní státy Evropy Čechy k sobě vůbec pustí.

Mapa znázorňuje zelenou a oranžovou barvou země, případně autonomní oblasti,  bezpečné pro cestování z hlediska nákazy onemocnění COVID-19. Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajsko.

  1. Zelená (nízké riziko)– cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do Česka bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.
  2. Oranžová (nízké riziko*)– Vztahuje se pouze na cizince cestující do Česka, čeští cestující z těchto zemí mohou do ČR přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v Česku předložit cizinci, kteří sem přijíždějí za prací či studiem, s výjimkou pendlerů.
  3. Červená (vysoké riziko) – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) z pobytu, který přesáhl 12 hodin, musí před vstupem do Česka vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do Česka absolvovat test nebo karanténu. Po návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit testu, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady testu na koronavirus lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin.
Zajímavost :  Do start-upu Topíte.cz nateklo dalších 80 milionů. Poprvé investoval fond skupiny ČEZ

Přečtěte si o zkušenosti s cestou do USA, kterou měl finančník Petr Stuchlík:

Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě?

Belgie

Při cestě do země je nutné jít do čtrnáctidenní karantény a povinný je i test na COVID-19. Všichni cestující musejí před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář pro kontaktování cestovatele. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Británie

Zrušené přílety do Česka. Povinná karanténa pro všechny, kteří byli ve Spojeném království v posledních 14 dnech aspoň 24 hodin. Po 5 až 7 dnech karantény následuje PCR test. Když bude negativní, karanténa jim skončí. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Dánsko

Dánsko zařadilo na seznam rizikových zemí celou Českou republiku. Od půlnoci 11. září jsou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv.

Estonsko

Pro české občany povinná karanténa. Podobná opatření zavedly vůči český občanům i Lotyšsko a Litva. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Finsko 

ČR je od srpna ve skupině zemí, ze kterých nelze do Finska volně cestovat. Pro cestující z Česka platí, že mohou do Finska přicestovat jen v odůvodněných případech (práce, rodina, škola). Tyto důvody musí český občan doložit. Po příjezdu je doporučena 14denní karanténa. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Itálie

Itálie zařadila Česko mezi rizikové země, pro vstup na její území je nutné předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Irsko

Lidé z ČR musejí před cestou vyplnit on-line formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se pak musejí podrobit karanténě, která může v závislosti na délce pobytu v Irsku trvat až 14 dní.

Zajímavost :  Stát letos ušetří na slevách na jízdném. Pro příští rok opět počítá se šesti miliardami

Kypr 

Od 18. září nemohou na Kypr lidé, kteří v předchozích 14 dnech pobývali v ČR. Výjimku mají například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na COVID-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, jak jim test dopadl. Od pondělí 7. prosince budou navíc nově potřeba testy na koronavirus při návratu z Kypru, povinné budou i pro přijíždějící cizince. 

Maďarsko

Maďarsko zakázalo až na výjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Výjimku mají například i osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Německo

Německo řadí Česko mezi rizikové oblasti. Pro vstup na své území vyžaduje test na koronavirus. Nutnost absolvovat test, či izolaci platí i pro návraty do Česka. Specifická situace je v pohraničním Sasku.

Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. Čeští pendleři, kteří jezdí za prací do Saska a už prodělali COVID-19, nebudou muset do karantény v případě, že se dostali do kontaktu s nakaženým.

Nizozemsko 

V úterý 22. září Nizozemsko zařadilo celou ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země. Lidé musí po příjezdu z Česka do karantény, a to i s negativním testem na COVID-19. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Norsko 

Lidé přijíždějící do země z Česka musejí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě. Po dobu karantény je třeba setrvat na jedné pevné adrese, ubytování v kempech, pod stanem ani turistika obytným vozem nesplňují podmínky pobytu v karanténě. Negativní test na COVID-19 se nevyžaduje a nelze jím nahradit nástup do karantény po příjezdu do země.

Zajímavost :  [Seriál Inspirativní osobnosti] Tim May, zakladatel krypto-anarchistického hnutí

Slovensko 

Cestovat do země lze s negativním antigenním testem.

Slovinsko

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény. Po návratu je nutné vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19.

Švýcarsko 

Podmínkou při cestování z České republiky do Švýcarska bude od pátku 15. ledna opět desetidenní karanténa bez ohledu na test na koronavirus. Na švýcarském karanténním seznamu bylo Česko i na podzim. Povinná desetidenní karanténa se tehdy nevztahovala na tranzit Švýcarskem do 24 hodin, ani na přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Rakousko

Od pondělí 7. prosince do 7. ledna 2020 bude po lidech přijíždějících do země z rizikových oblastí vyžadovat desetidenní karanténu, kterou budou moci dotyční ukončit po pěti dnech negativním testem na koronavirus. Výjimku z nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou. 

Rumunsko

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény. Po návratu je nutné vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19.

Polsko

Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Řecko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19.

Chorvatsko

Vstup do země není omezen. Po návratu je nutné vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19.

Bulharsko

Vstup do země není omezen. Po návratu je nutné vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Španělsko

Do země lze cestovat s negativním PCR testem.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Zdroj Zde