Intel představuje nové AI čipy pro datacentra a snaží se dohnat Nvidii a AMD

Intel oznámil uvedení nových čipů Xeon 6 zaměřených na umělou inteligenci, čímž zvyšuje konkurenci se společnostmi Nvidia a AMD v tomto rychle rostoucím průmyslu.

Intel nechce zůstat pozadu

Přední technologický výrobce Intel oznámil během technologické konference Computex v Taiwanu novou řadu čipů určených pro datacentra. Nové čipy Xeon 6 mají poskytovat lepší výkon a energetickou účinnost pro náročné úlohy datacenter ve srovnání se svými předchůdci. Oznámení proběhlo jen krátce poté, co konkurenti Nvidia a AMD představili v posledních dvou dnech své nové AI čipy.

Intel se tak snaží vrátit do hry v oblasti umělé inteligence, kde doposud zůstával spíše na okraji. Technologičtí giganti jako Meta, Microsoft a Google preferovali nákup čipů od Nvidia, což Intelu způsobilo ztrátu tržního podílu.

Zajímavost :  Ústavný súd rozhodol. Sťažnosti bývalých členov Súdnej rady sú zamietnuté

Kromě Xeon 6, Intel také oznámil nižší ceny svých AI akcelerátorů Gaudi 2 a Gaudi 3, které jsou konkurenceschopné vůči produktům rivalů. Generální ředitel společnost Pat Gelsinger zdůraznil, že zákazníci hledají vysoce výkonná a cenově efektivní řešení pro AI, a začínají se orientovat na alternativy jako je Gaudi. Ty nabízejí otevřené softwarové a hardwarové řešení s rychlým uvedením na trh a výrazně nižšími celkovými náklady.

Intel rovněž sdělil detaily architektury pro své nadcházející procesory Lunar Lake, které mají ambici posílit kategorii AI PC. Čipy, očekávané ve třetím čtvrtletí letošního roku, budou konkurovat čipům od Nvidia a AMD, které jsou speciálně navrženy pro AI na PC.

Zajímavost :  Seznam podaných žádostí o dotaci včetně identifikačních údajů žadatelů v rámci dotační výzvy Aplikace – výzva I. OP TAK

Nvidia a AMD každoročně představují plány na nové čipy pro datová centra. Intel, který nejen navrhuje, ale i vyrábí své čipy, zaznamenal v roce 2023 provozní ztrátu 7 miliard dolarů a ztratil náskok ve výrobě čipů ve prospěch Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

V době psaní článku se cena akcií Intel pohybuje okolo 30,03 USD.

Závěr

Co si o tom myslíte vy? Co říkáte na současný vývoj na poli umělé inteligence? Dejte nám vědět do komentářů nebo na naše sociální sítě. Pro více informací se neváhejte přidat na náš server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Prozkoumejte akcie Intel na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Začína sa hľadať politická zodpovednosť. Hnutie Slovensko vyzvalo ministra vnútra na odstúpenie

Doporučujeme ke čtení také :