Investice do čínských akcií. Jaké čínské akcie nabízejí nejlepší příležitosti?

Čínský akciový trh je dlouhodobou investiční příležitostí pro mnoho obchodníků, a to jak ve Spojeném království, tak v mezinárodním měřítku. Stabilita čínských technologických společností však byla v posledních letech ohrožena kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou a pandemii COVID-19, která hrozila zničením jedné z největších ekonomik na světě.

Čínský technologický průmysl však začíná zaznamenávat oživení na akciových trzích, zejména v odvětví e-commerce, sociálních médií a streamovacích služeb. Čínští technologičtí giganti jako JD, Alibaba a Tencent mají v současnosti jedny z největších tržních kapitalizací na světě. Tento článek obsahuje seznam sedmi nejslibnějších technologických akcií, které lze sledovat, na základě aktuální ceny akcií a celkové tržní kapitalizace.

Čínský technologický průmysl

Čínské technologické akcie jsou tvořeny jak blue-chipovými společnostmi, tak růstovými akciemi. Blue-chip akcie jsou často dobře zavedené, stabilní a poskytují investorům konzistentní zisky. Ty jsou velmi užitečné pro diverzifikaci portfolia, protože mohou pomoci kompenzovat riziko obchodování s menšími a volatilnějšími akciemi, jako jsou penny stocks (tzv. haléřové akcie), které mohou nebo nemusí v budoucnu růst na stejnou renomovanou úroveň.

Růstové akcie jsou obvykle financovány rizikovým kapitálem, což je forma soukromého financování pro malé nebo začínající podniky, které mají vysoký růstový potenciál. Institucionální investoři, jako jsou podílové fondy, mají tendenci investovat do těchto společností v rané fázi s cílem dosáhnout většího zisku v dlouhodobém horizontu.

Co jsou haléřové akcie?​

Nákup akcií čínských společností je obzvláště slibný s ohledem na revoluci 5G. Odvětví 5G poskytuje “horké akcie” po celém světě, kde panuje všeobecná shoda, že hlavním konkurentem je čínský technologický gigant Huawei spolu s dalšími společnostmi vlastněnými v USA, včetně Verizon a Qualcomm. Dokud však „technologická válka” mezi USA a Čínou pokračuje, USA postrádají vybavení a nápady pro 5G, což Číně umožňuje vyhrát v závodě o nové technologie.

Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB

Hodnota čínského akciového trhu

V pevninské Číně existují dvě hlavní burzy cenných papírů, Shanghai Stock Exchange (SSE) a Shenzhen Stock Exchange (SZSE). Ty mají dvě největší tržní kapitalizace na světě, první s celkovou hodnotou kolem 5,1 bilionu amerických dolarů a druhá s celkovou hodnotou kolem 3,6 bilionu amerických dolarů.

Podíl čínského vyhledávače na trhu

Největší čínský vyhledávač je bezesporu Baidu.com, který drží přibližně 76 % všech příjmů z vyhledávání online. Je to druhý největší vyhledávač na světě, po americkém technologickém gigantu Google. Hlavním rivalem Baidu je v posledních letech Qihoo 360 nebo 360 Search, jejichž viditelnost raketově vzrostla a nyní si nárokují významnou část podílu na trhu vyhledávačů.

Čínské technologické akcie

Alibaba (HKEX:9988)

Alibaba Group Holding Ltd je maloobchodní prodejce online elektronického obchodu a největší čínská společnost podle tržní kapitalizace. Společnost každý rok kontroluje více než 50 % čínského trhu elektronického obchodování. Alibaba vlastní webové stránky mnoha pododvětví. Taobao je ekvivalentem použité maloobchodní platformy C2C eBay, Alibaba Cloud je společnost zabývající se cloud computingem a Tmall je prodejcem B2C pro čínské i mezinárodní podniky.

Zajímavost :  Dírer: Vodič milión by po úteku z miesta činu riešil opletačky s políciou, Danko nie. Veď no a čo

Během velké recese Alibaba dokázala odolat globálnímu krachu akciového trhu a tržby skutečně vykázaly růst, což možná naznačuje, že jde o stabilní a spolehlivou akci pro investice v dobách ekonomických potíží. Navzdory poklesu ceny na začátku roku 2020 v důsledku omezení zásilek níže uvedený graf ukazuje, že cena akcií Alibaby neustále roste, zatímco se ekonomika stabilizuje.

Tržní kapitalizace: 593,7 miliardy dolarů

Cena akcií: 266,80 USD

JD.com (HKEX:9618)

JD je hlavním konkurentem Alibaby v čínském e-commerce a maloobchodním sektoru a je druhým největším online prodejcem v zemi, který každý rok kontroluje přibližně 17 % čínského e-commerce trhu. JD investuje značné prostředky do své logistické sítě a vývoje umělé inteligence a účtuje od třetích stran své služby v oblasti robotiky a doručovacích vozidel bez řidiče.

Jde o velmi podobného poskytovatele jako online prodejce Amazon, který je čínským průkopníkem rychlého doručení a nikdy nekončící nabídky produktů. Zatímco podíl Alibaby na trhu poklesl kvůli omezení dodávek, JD kontroluje svou vlastní distribuci mezi kupujícími a prodávajícími, a proto se v krátkodobém horizontu ukazuje jako spolehlivější. Níže uvedený graf ukazuje, že cena akcií JD v uplynulém roce trvale rostla bez větších poklesů.

Tržní kapitalizace: 94,6 miliardy dolarů

Cena akcií: 94,22 USD

Baidu.com (HKEX:9888)

Baidu Inc je dokonalým příkladem blue-chip akcií. Jde o technologickou a reklamní společnost, která se specializuje na internetové služby a umělou inteligenci. Vyhledávač Baidu je v současnosti pátým největším webem na světě a druhým největším vyhledávačem.

Kromě toho je Baidu globálním lídrem v oblasti cloudových úložných služeb s Baidu Wangpan, vývojem chytrých reproduktorů a online mapováním pomocí Baidu Maps, ekvivalentu Map Google. Pandemie koronaviru měla negativní dopad na reklamní průmysl obecně a cena akcií Baidu na začátku roku 2020 výrazně klesla. Čínské technologické akcie však doufají, že jakmile se ekonomika stabilizuje, dojde k oživení služeb souvisejících s internetem, a proto by rok 2023 mohl být skvělým časem pro investice do  akcií Baidu​ a dalších podobných společností.

Tržní kapitalizace: 42,5 miliardy dolarů

Cena akcií: 259,91 USD

NetEase (NASDAQ: NTES)

NetEase Inc je kreativní čínská technologická společnost, která je průkopníkem v odvětví videoher. Společnost poskytuje obsah a komunikační služby pro vývoj stolních a mobilních her. Společnost NetEase také založila společný podnik s Blizzard Entertainment, společností zabývající se vývojem videoher vlastněnou v USA, s cílem produkovat místní verze některých z nejpopulárnějších videoher po celém světě.

Zajímavost :  Denní objemy obchodů s krypto deriváty dosahují rekordních výšin

Patří mezi ně World of Warcraft, Hearthstone a StarCraft II. Společnost je v procesu vytváření své první online hry pro více hráčů ve virtuální realitě, což je obrovská příležitost k pokroku v čínském technologickém průmyslu. NetEase vlastní jednu z předních společností v odvětví e-learningu v Číně, spinoff s názvem Youdao. To prokázalo úspěch v průběhu roku 2020 kvůli uzavření škol v reakci na pandemii. V důsledku toho je cena akcií společnosti NetEase na historickém maximu.

Tržní kapitalizace: 59,7 miliardy dolarů

Cena akcií: 122,36 USD

Weibo Corp (NASDAQ:WB)

Weibo Corporation je společnost zabývající se sociální sítí, která se specializuje na mikroblogování. Jejich hlavní služba Sina Weibo sdílí podobnosti s Twitterem a Instagramem, nicméně je zaměřena čistě na zábavu, kvůli přísným čínským cenzurním zákonům.

Do akcií sociálních médií může být obtížné investovat, protože sociální sítě se neustále vyvíjejí a webové stránky, které byly kdysi na vrcholu popularity, mohou často zmizet a být nahrazeny novými. Cena akcií Weibo je však výhodná a může vyskočit při vydání určitých novinek a aktualizací, takže je lepší investovat do této čínské akcie nyní, zatímco je za levnou cenu.

Tržní kapitalizace: 7,6 miliardy dolarů

Cena akcií: 49,49 USD

Tencent (HKEX:0700)

Tencent Holdings Ltd je konglomerátní holdingová společnost v rámci čínského technologického průmyslu. Je největším světovým vydavatelem videoher a vlastní špičkovou čínskou platformu pro mobilní zasílání zpráv přes WeChat.

Náhlý růst společnosti Tencent lze přičíst vývoji vlastní online platební služby WeChat Pay, která má v digitálních platbách téměř stejné příjmy jako vlastní služba Alipay od společnosti Alibaba. Drží také podíly ve společnosti Tencent Music Entertainment, digitální hudební službě, a Tencent Cloud, což je druhá největší služba cloudového úložiště v zemi po vlastní službě společnosti Alibaba. Má také velké zapojení do esports a herního trhu, protože je akcionářem několika hlavních herních vydavatelů a má vlastnictví v řadě vývojářů. Přestože cena akcií společnosti Tencent zaznamenala na začátku roku 2020 mírný pokles, kvůli tlaku na reklamní průmysl, od té doby se vrátila pomocí svých akcií videoher.

Tržní kapitalizace: 639,1 miliardy dolarů

Cena akcií: 736,25 USD

iQIYI (NASDAQ:IQ)

IQIYI, často označovaná jako „Netflix of China“, je jednou z největších služeb pro streamování videa v Číně. Založil ji Baidu, který v současné době vlastní 56% podíl ve společnosti, a uvádí se, že Tencent má zájem o koupi podílu, což vedlo k nárůstu ceny akcií iQIYI po zveřejnění zprávy. 

Zajímavost :  Bude športovcom na Slovensku lepšie? Vyššiu úroveň sľubuje nové ministerstvo

Vzhledem k nárůstu streamingových akcií v posledních letech a zejména během pandemie je iQIYI bezpečnou volbou pro investice. Jak je znázorněno v níže uvedeném grafu, společnost zaznamenala na začátku roku 2020 propad cen akcií kvůli obviněním z podvodu vůči společnosti. Neustále však roste zpět na předchozí hodnotu a počet předplatitelů je od ledna 2021 kolem 105 milionů. Toto číslo je téměř dvojnásobkem uváděného čísla z předchozích let, což Netflixu ukazuje, že iQIYI je vážným konkurentem.

Tržní kapitalizace: 18,5 miliardy dolarů

Cena akcií: 23,36 USD

Jak investovat do čínských akcií

Pokud se chystáte investovat do akcií a nevíte jak na to, možná vám pomůže náš článek. Akciový trh může být volatilní, proto je důležité, abyste se seznámili s postupy, strategiemi a riziky obchodování s akciemi. Taky je důležité si vybrat takovou platformu a produkt, jenž vám bude nejvíce vyhovovat. Investovat do akcií můžete buďto nákupem akcií nebo pomoci derivátových produktů, které umožňují obchodníkům otevírat pozice a sázet na cenové pohyby podkladového aktiva. Využít můžete také ETF fondy nebo akciové koše k diverzifikování rizika.

Závěr

Investování do čínských akcií může být v tomto roce výhodné, nicméně vždy je důležité pochopit základy akciových trhů a rozumět všem rizikům. Investoři by měli mít jasně definovanou investiční strategii a rozpočet, s ohledem na svou toleranci k riziku a investičním cílům.

Je důležité průběžně sledovat trh a být připraveni na možné výkyvy a změny tržních podmínek. Diversifikace investic je klíčem k minimalizaci rizik a stabilnímu růstu portfolia. A nakonec, neustálé vzdělávání a udržování aktuálních informací je nezbytné pro úspěšné investování.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO