Jaderná elektrárna Dukovany chce zvýšit výkon a vyrobit víc elektřiny

Dukovany (Třebíčsko) – Jaderná elektrárna Dukovany letos zvýší svůj výkon o 2,3 procenta. Umožní to zvýšení teploty v primárním okruhu. Elektrárna možnost zvýšení výkonu analyzovala přes pět let. Využije k tomu projektovou rezervu. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300.000 MWh. Novinářům to dnes řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Teplota v primárním okruhu vzroste o 0,9 stupně Celsia na 300,4 stupně Celsia na výstupu z reaktoru. Součástí modernizace je zavedení paliva nové generace, prodloužení palivových cyklů nebo čištění klíčových tepelných výměníků.

Zajímavost :  Komentář Vladimíra Baláže: Vrátíme se k příjemné inflaci? Pokud nedojde ke...

V úhrnu letos ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany vydá za obnovu zařízení asi 3,3 miliardy korun, meziročně o víc než miliardu. Investicemi chce zajistit, aby bylo možné provozovat dukovanské bloky nejméně 60 let, tedy do roku 2047.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce.

Vloni elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.

Reklama

Zajímavost :  Firmy vydaly za posledních deset let dluhopisy v hodnotě 634 miliard korun....

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO