Jakub Horák: Danajské ocenění top primátorů

„Matúše Valla jsme vybrali z důvodů několika iniciativ bojujících s klimatickou krizí a díky úžasným infrastrukturním projektům směřujícím k celkové udržitelnosti a zohlednění všech nejdůležitějších aspektů kvality života rezidentů a obyvatel,“ psalo se ve smazaném příspěvku, který obsahoval i fotografii primátora s výrazným nápisem TOP 5 MAYORS IN 2021 a odkaz na report organizace udělující ocenění.

Není pochyb, že k tak rychlému smazání příspěvku vedl správce facebookové stránky jediný důvod – někdo ho mu­sel upozornit, že celá platforma Mayors of Europe (Starostové Evropy) smrdí podvodem odborně nazývaným Diploma Mill, což lze do češtiny přeložit nejlépe jako Továrna na diplomy nebo Továrna na ocenění.

Jen o týden dříve se tímto oceněním pochlubil pražský primátor Zdeněk Hřib. Čeští novináři však během jednoho dne shromáždili řadu nepříjemných poznatků. Stránka Mayors of Europe, ze které informace pocházejí, patří chorvatské společnosti se sídlem v Záhřebu s nedohledatelnou minulostí. Není ani jasné, kdo web spravuje. V sekci „O nás“ jsou použité fotky lidí stažené z fotobank.

Dále se zjistilo, že report, který ocenění pražského primátora zdůvodňoval, nese v liště název „Vybíráme nejkrásnější advent v Chorvatsku! – Města, která se chtějí zúčastnit, jsou vyzvána, aby nám zaslala pět nejkrásnějších fotografií svého adventu“. To celé vede k jedinému závěru – v tajemné organizaci s nejasným zázemím někdo vyrábí podobné dokumenty přes kopírák a nabízí je primátorům. Kdo zaplatí, dostane cenu.

Zajímavost :  Vláda připravila změny v příspěvcích na bydlení na pomoc s energetickou chudobou i návrh na zmrazení platů politiků

Podle informací pražského magistrátu primátor neplatil nikomu nic. Je tedy pravděpodobné, že Starostové Evropy nejprve pošlou lákavou zprávu, že jste mezi prvními pěti, a teprve potom začnou o ceně vyjednávat. Podobnou strategii ostatně volí i již výše zmíněné firmy typu Diploma Mill (známé také jako Degree Mill), které takto udělují vysokoškolské diplomy či čestné univerzitní diplomy honoris causa.

Zajímavost :  Při nepokojích v Kazachstánu přišlo o život 164 lidí, přes dva tisíce utrpělo zranění

Nejspíše i díky tomu, že pražský primátor se už v ostudě vykoupal, kdosi upozornil toho bratislavského, aby se pochybným oceněním neprezentoval. „Nikdy nevěřte Řekovi, ani když vám přináší dary,“ varoval Trojany věštec Láokoón. Podobně jako v případě Trojského koně i za takovým podobným oceněním se totiž může skrývat dar danajský.

Autor je spisovatel a marketér

Celý článek zde

Zajímavost :  Podpojištění je dalším z řady nákladů vyšší inflace, píše Dominik Stroukal