Jakub Horák: Žádná tečka za tečkou se v nejbližší době konat nebude

V případě vakcíny byla cena zdarma, distribuce ve veřejných očkovacích centrech i prostřednictvím praktických lékařů přijatelná. Problémem byl produkt samotný, který se stal předmětem masivních spekulací a dezinformací – a tady hraje kampaň roli klíčovou. Současná proočkovanost je 71 procent dospělé populace – jestli je to úspěch, nebo ne, to ponechávám na rozhodnutí zdravotnických expertů.

Nešťastný je samotný slogan, který evokuje, že očkování epidemii ukončí. Namísto toho dnes slyšíme nejen o posilující dávce, ale i o dávce čtvrté, či dokonce páté. Bizarní je to zejména v případě jednorázové vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson, která má po půlroce třináctiprocentní účinnost proti infekci a posilující dávku vyžaduje už po dvou měsících. To však lze těžko klást za vinu agentuře.

Vždyť ještě v březnu prohlásil ministr zdravotnictví Blatný, že „ten, kdo má ukončenou vakcinaci, neonemocní a nikoho dalšího nenakazí“. Odborná veřejnost sice proti tomu protestovala už tenkrát, ale jeho výrok dodnes koluje po sítích odpíračů očkování a představuje pro ně důkaz, že stát v lepším případě neví, co dělá, a v tom horším případě lže lidem.

Zajímavost :  „Asijské Las Vegas“ krvácí. Policie v Macau si posvítila na šéfy kasin

Můžete donekonečna vysvětlovat, že tehdy ještě nikdo nevěděl o příchodu varianty delta, rozpor mezi tvrzením ministra zdravotnictví a realitou prostě bije do očí. Řečí čísel však kampaň úspěšná byla. Podle březnového průzkumu agentury Nielsen se určitě chtělo nechat očkovat 28 procent lidí a „spíše ano“ odpovědělo 23 procent Čechů. Vakcínu určitě nechtělo 16 procent, „spíše“ nechtělo 12 procent a 16 procent nevědělo. Definitivně rozhodnuto tak nebylo 51 procent lidí.

Zajímavost :  Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 ukáže inovace pro průmysl budoucnosti

Můžeme se samozřejmě tázat, zda za změnou postoje stála kampaň nebo zpravodajství o epidemii obecně. Tváří v tvář dalšímu lockdownu, kterému předchází uzavírání restaurací po 22 hodině pro očkované i neočkované, je však jedna věc jistá – žádná tečka se pro nejbližší dobu nekoná.

Autor je spisovatel a marketér

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO