Jaroslav Krejčí: Akcie poštovních firem netáhnou. Může to však být příležitost k nákupu

Těsně před příchodem pandemie na jaře 2020 se akcie nizozemské poštovní společnosti PostNL obchodovaly na nizozemské poště za méně než dvě eura. A během propadů, které způsobily obavy z ekonomických dopadů šířící se nákazy, se cena dostala až k pouhému jednomu euru.

Kdo tehdy nakoupil, neudělal chybu. Následovala velká jízda, během níž se cena v následujících čtrnácti měsících až zpětinásobila. Vrcholem byl konec května 2021, kdy akcie měnily majitele na amsterdamském parketu za pět euro.

Na jaře 2021 mimochodem začal akcie PostNL nakupovat i investiční fond Vesa česko-slovenských miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Jejich podíl se postupně vyšplhal až k 25 procentům, což z nich dělá největšího akcionáře. 

Podobně jako cenným papírům PostNL se dařilo například také akciím britské Royal Mail, kde je Vesa rovněž hlavním akcionářem, německé Deutsche Post nebo rakouské Österreichische Post.

Zajímavost :  Výzva MPO podpoří rozvoj vysokorychlostního internetu v odlehlejších oblastech. Připraveno je 2,85 miliardy

Poštovní firmy těžily z obrovského nárůstu přepravy balíků, jelikož lidé častěji nakupovali na internetu, a s tím souvisejícího silného zájmu firem o logistické služby v období pandemie. Díky tomu poštovním firmám prudce rostly tržby i zisky. Akcionáři se mohli radovat z tučných dividend a nejspíš řada z nich očekávala, že dobré časy budou pokračovat. Výjimkou nebyli ani analytici.

Situace se ale změnila. Nákupy lidí na internetu ochlazují, nejspíš i proto že mají možnost opět nakupovat v kamenných obchodech. Útraty  spotřebitelů omezuje i vysoká inflace. Navíc konkurence na trhu v oblasti logistických služeb je silná a například Amazon si hodlá v Beneluxu přepravovat více zásilek vlastními silami. Vedle toho se do hospodaření poštovních firem negativně promítají rostoucí náklady, ať už personální či na energie a pohonné hmoty.

Zajímavost :  Soumrak evropských ropných obrů. Těžaři přecházejí na zelenou

Není divu, že analytici Bank of America v předchozích dnech zhoršili výhled hospodaření nizozemské PostNL a také posunuli směrem dolů cílovou cenu akcií pro příštích dvanáct měsíců z 3,10 na 2,60 euro. Páteční závěrečný kurz byl 2,80 euro. 

Pro trpělivé, dlouhodobé investory však mohou být aktuálně akcie PostNL (i dalších poštovních firem) zajímavou investicí. Nadále nabízí potenciál zajímavého dividendového výnosu. A současný pohled analytiků je po předchozím až přehnaném optimismu naopak možná až moc pesimistický. Vždyť analytici Bank of America měli ještě loni na podzim cílovku 4,90 euro.

Divokou kartou pak může být nabídka na převzetí celé firmy, ať už ze strany Daniela Křetínského či některého z konkurentů, například britské Royal Mail. Ostatně už před šesti lety se o převzetí PostNL neúspěšně pokusila konkurenční belgická společnost BPost.

Zajímavost :  Rusko může přijít o postavení energetické velmoci. Asijští kupci jen těžko nahradí evropské

Poznámka redakce: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč jsou spolumajiteli společnosti Czech News Center, která vydává deník E15.

Celý článek zde